Representation of sufism and death in Hollywood and Iranian cinema
Hollywood ve İran sinemasında tasavvuf ve ölümün temsil edilmesi
- Tez No: 512642
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELENİ VARMAZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Sinema, yaratıcısından izleyiciye mesaj iletmenin en önemli araçlardan biridir. Edebiyat ve sinema parallel ve muhalif olabilir. Bazı durumlarda, edebiyat sinemaya dahil olabilir, ancak bazı edebi bölümler resme dahil değildir. Tasavvuf edebiyatta, birçok farklı şekilde yazılabilen bir mevzudur, fakat sinemada, imgenin sınırları yüzünden, mistisizm tüm yönleri ele alınamaz. Ölüm, tezde ele alınabilecek başka bir konudur, ancak tüm yönleri sinemada görülemez. Bazı Batılı ve Doğulu film yönetmenleri filmlerinde ölüm ve Sufizm konularını kullanmışlardır. Ayrıca, bazı teorisyenler, sinemada ölümün nasıl kullanılabileceğine dair önerilerde bulunmuşlardır. Bu tezde bunlardan bazıları konu edinilecektir. Ayrıca, bazı teorisyenlerin teorilerini baz alarak, Batı ve Doğu filmlerinde Sufi karakterlerini kullanmanın yanı sıra sinemada ölüm konusuna da bakacağız.
Özet (Çeviri)
Cinema is one of the most important means of transmitting messages from its creator to the viewer. Literature and cinema can be in parallel and in opposition. In some cases, literature can be involved in cinema, but some literary sections are not included in the image. Mysticism and Sufism are two things that can be approached in many different ways in literature, but in cinema, because of the limits of the image, not all aspects of mysticism can be addressed. Death is another subject that will be addressed in the thesis, but not all of its aspects can be seen in cinema. Some Western and Eastern filmmakers have used death and Sufism as subjects in their films. In addition, some theorists worked on how it can be possible to use death in cinema. Some of them will be mentioned in this thesis. In this thesis, with the use of some theories, we will look at the issue of death in cinema, as well as the way of using Sufi characters in Hollywood and Iranian films.