E-ticaretteki gelişmeler ve eğilimler: Türkiye için çözüm önerileri
Development and trends in e-commerce: Suggestions for Turkey
- Tez No: 512651
- Danışmanlar: DR. HAKAN BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
İnsan ihtiyaçlarının sürekli değişmesinde ve teknolojinin hızla gelişmesinde internetin çok önemli bir etkisi bulunmaktadır. İnternet kullanımının ve yaygınlığının artması teknolojinin yaygınlaşmasını, beraberinde yeni fikir ve keşiflerin ortaya atılmasını, aynı zamanda insan ihtiyacını karşılamaya yönelik yeni ürün ve hizmetlerin sunulmasını sağlamıştır. Gelişmiş ülkelerin ekonomik güçlerinin, teknolojik yatırımların neticesinde katma değerli ürün ya da hizmet satmaktan geldiği bilinmektedir. Böyle bir altyapının kurulması ve yönetilmesi için güçlü bir internet altyapısına ve yönetim şekline ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışma, internet ve e-ticaret gelişmelerinin Türkiye'de ve dünyada hangi seviyede olduğunu belirtmek ve Türkiye'nin e-ticaret hacmini genişletmek için neler yapılabileceğini ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. Anket çalışması yapılarak, tüketici ihtiyaçları, internet kullanımı ve e-ticaret ile ilgili endişeler ve sorunlar incelenerek, istatistiksel olarak ilişki kurulmuş ve öneriler ortaya atılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Internet has a very significant impact in the constantly changing human needs and the rapid development of technology. In other words, the use of the internet and its widespread use has led to the widespread use of technology, the introduction of new ideas and discoveries, and the introduction of new products and services to meet human needs. It is known that the economical powers of developed countries come from selling value added products or services as a result of technological investments. A strong internet infrastructure and management scheme is needed for the establishment and management of such an infrastructure. This study is prepared for to indicate what are the levels of e-commerce developments in Turkey and the world and to demonstrate what can be done to expand the e-commerce volume in Turkey. Consumer needs, internet usage and concerns about e-commerce were examined, statistical relations were established and suggestions were made in the survey study.