Otel işletmelerinde yönetici eğitimi
- Tez No: 51267
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RAMAZAN GEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Otel işletmeleri konaklama endüstrisinin bir dalıdır. Oteller, müşterilerinin geceleme ve bunun yanında yeme-içme, eğlence ihtiyaçlarını karşılayan işletmelerdir. Eğitim, ekonomik ve sosyal gelişmede büyük bir öneme sahiptir. İşletmeler, çalışanlarının değişme ve gelişmelere uyum sağlamaları amacıyla, personel eğitimini uygularlar. Ayrıca yönetici eğitimi ile, yöneticilerin bilgi, beceri ve davranışlarım geliştirmeyi amaçlarlar. Bu araştırmada; otel işletmelerinde, uygulanan yönetici eğitimi faaliyetleri incelenmiştir. îlk bölümde, otel işletmeciliği ve yönetim kavramları açıklanmıştır. İkinci bölüm; eğitim, personel eğitimi ve yönetici eğitimi konularını kapamaktadır. Üçüncü bölümde; otel işletmelerinde yönetici eğitimi uygulamalarına yönelik araştırma sonuçlan belirtilmiştir. Sonuç bölümünde ise; araştırmadan çıkarılan sonuçlara ve önerilere yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Hotel enterprises are abranch of the industry of staying the night. Hotels are enterprises covering the needs of passing the night, of catering and of entertainment of the customers. Education is of big importance in economic and social development. Enterprises apply the education of personnel to adept then to newchanges and to improvements. They also aim the education of manager and to improve the knowledge, ability and behaviors of managers. In this study the programs of education applied to the managers in hotel enterprises have been studied. In the first chapter managing-hotel and the terms of management have been explained. Second chapter contains the subjects of education, of education of personnel and of education of managers. In the third chapter the results of the investigations towards the applications of education of managers in hotel enterprises have been determined. In the last chapter the results and suggestions evaluated from the investigation have been studied.