Acil servise başvuran üst gastrointestinal sistem kanamalı hastalarda nötrofil lenfosit oranı ve kan viskozitesinin tekrar kanamayı öngörmedeki rolü
The role of neutrophil-to-lymphocyte ratio and blood viscosity in rebleeding prediction of upper gastrointestinal hemorrhages
  1. Tez No: 512799
  2. Yazar: ALİ CANKUT TATLIPARMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TOPAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Üst gastrointestinal sistem kanamaları acil tıp kliniklerinde sık rastlanılan bir klinik durumdur. Tekrar kanama üst gastrointestinal sistem kanamalarında mortalitenin en önemli sebeplerinden biridir. Nötrofil lenfosit oranı inflamatuar durumların bir göstergesidir ve birçok hastalıkta prognozu belirlemekte yardımcı bir parametredir. Kan viskozitesi kanın staz durumu ile ilgili bir belirteçtir. Çalışmanın amacı acil servise başvuran üst gastrointestinal sistem kanamalı hastalarda nötrofil lenfosit oranı ve kan viskozitesinin tekrar kanamayı öngörmedeki rolünü belirlemektir Gereç ve Yöntem: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne 01.01.2015 – 01.01.2017 tarihleri arasında başvuran ve üst gastrointestinal sistem kanaması tanısı almış, dışlama kriteri bulunmayan hastalar retrospektif olarak hastane kayıtları üzerinden incelendi. Hastaların nötrofil lenfosit oranı ve kan viskozite değerleri ile tekrar kanama arasındaki ilişki değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Upper gastrointestinal bleeding is a common encountered clinical condition in emergency medicine clinics. Rebleeding is among leading causes of mortality in upper gastrointestinal bleeding. Neutrophil-to-lymphocyte ratio is an indicator of inflammatory states and is a helpful parameter in determining prognosis in many diseases. Blood viscosity is an index for stasis. The aim of this study is to determine the neutrophil-to-lymphocyte ratio and blood viscosity predictive role of rebleeding among patients with upper gastrointestinal bleeding Materials and Methods: Patients admitted to the Emergency Medicine Clinic of Istanbul Training and Research Hospital betweel 01.01.2015 and 01.01.2017 and did not have any exclusion criterion that was diagnosed with upper gastrointestinal system bleeding were retrospectively reviewed on the hospital records. The relationship between neutrophil-to-lymphocyte ratio and blood viscosity and rebleeding were evaluated. P values