Şehir pazarlamasının turizm açısından şehir imajı algısına etkisi: Edirne ili örneği
The impact of the city market to the city imaging perception from tourism: Edirne area sample
  1. Tez No: 512815
  2. Yazar: ENGİN BELLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL BANU DAYANÇ KIYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Pazarlama alanında teknoloji ve küreselleşmeyle tetiklenen gelişmeler doğrultusunda şehir pazarlaması kavramı da ortaya çıkmış ve turizm açısından önemli bir konuma yerleşmiştir. Şehrin ziyaret, yaşam alanı olarak seçilmesi, yatırım tercihi olması gibi hususlarda ön plana çıkmasında şehir pazarlamasının önemi son derece büyüktür. Bunun için çeşitli çalışmalar yapılmakla birlikte, yapılması gerekenlerin sistematiği de büyük ölçüde oluşmuş durumdadır. Edirne ilinin turizm açısından son derece büyük önem arz eden potansiyelinin Dünya'ya duyurulmasının şüphesiz büyük artıları olacak ve şehri ekonomik ve turizm alanlarındaki gelişimini sağlamak suretiyle bulunduğu noktadan daha iyi bir seviyeye getirecektir. Hali hazırda yapılan çalışmaların, ilin turizm potansiyelini giderek artan bir seyirde değerlendirmeye yönelik çalışmalar olduğu görülmektedir. Yapılan çalışmalar Edirne'nin tarihi zenginliklerini şehri ziyaret eden yerli yabancı turistlerin beğenisine sunma çabaları içermektedir. Bununla birlikte, şehrin coğrafi ve gastronomi bakımından özel varlıklarının da yine turizme kazandırılmasına çabalandığı bir kısım bölgeler için söz konusu olmaktadır. Ancak şehir içi ulaşım, otopark, tuvalet gibi ihtiyaç konularında ciddi sorunların varlığı görülmektedir. Öte yandan şehrin tanıtım odağında uzun dönemlerden beri Selimiye Camii'nin varlığı pozitif etki üretmiş ancak gastronomi, kültür etkinlikleri gibi alanlardaki grup başı olan konular ise ikinci planda ele alınmışlardır. Bunun yanı sıra, şehrin günübirlik ziyaretçisi yatılı ziyaretçilere nazaran daha büyük orana sahip olmakla birlikte şehrin turizmi de günlük ziyaretler odaklı olarak şekillenmiştir. Yapılacak olan yeni çalışmalarla birlikte Edirne'nin ziyaret merkezlerinin, etkinlik ve farklı tatil konseptlerine hitap eden ürünlerinin artırılması halinde şehrin turizm gelirleri de buna bağlı olarak artış sergileyebilecektir. Öte yandan, şehirde konaklamalı turizmin gelişmesine olanak sağlayacak çalışmalarla birlikte yeni konaklama tesislerine ihtiyaç söz konusu olacak ve bu da hem şehrin turizme bağlı ekonomisinin gelişmesine hem de istihdam düzeyinin iyileşmesine büyük katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In the field of marketing, the notion of city marketing has also emerged along with the technological and globalization-driven developments and has become an important position in terms of tourism. The city marketing is extremely important when it comes to the foreground in terms of visiting the city, choosing it as a living space, and investing in it. In addition to the various studies carried out on this, the system of what has to be done has been formed to a great extent. The potential of the province of Edirne, which is of great importance in terms of tourism, will undoubtedly be increased by lifting it up to a worldwide stage and will bring the city to a better level than it is currently by contributing to its development in economy and tourism. The studies that are currently being conducted target to increase the tourism potential of the province steadily. The works done so far include the efforts of presenting the historical richnesses of Edirne to local and foreign tourists visiting the city. However, it has also been strived that the geographical and gastronomic specialities are gained into tourism in several regions. However, there are serious problems in necessities such as urban transportation, parking, and toilet. On the other hand, the presence of Selimiye Mosque has produced a positive effect in the promotion of the city for a long time, but such points as gastronomy and cultural activities have been given a secondary importance. In addition, the day-trip visitors of the city outnumber the overnight guests; thus, the tourism in the city has been shaped in accordance. With the new works to be done, the tourism revenues of the city will increase accordingly if Edirne's sightseeing destinations, events and products appealing to different holiday concepts are increased. Moreover, there will be a need for new accommodation facilities following the studies that will promote the development of overnight-stay tourism in the city, which will in return contribute to the development of the tourism economy of the city and to the improvement of the employment level.