Pankreas kitlelerinde ameliyat öncesi bilgisayarlı tomografi sonuçları ile Ameliyat sonrası patoloji sonuçlarının kıyaslanması
Comparison of postoperative pathology results with preoperative computed tomography results in pancreatic masses
  1. Tez No: 512840
  2. Yazar: MUSA ATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK MEVLÜT HAZİNEDAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, Patoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, General Surgery, Pathology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
AMAÇ: Pankreatik kanserler sindirim sistemindeki en agresif tümör gruplarındandır. Kanserden ölüm sebepleri içerisinde dördüncü sırada yer almaktadır.Sindirim sistemi tümörleri içerisinde kolorektal kanserlerden sonra ikinci en önemli ölüm sebebidir. Tanı aşamasında tümörün cerrahi rezeksiyona uygunluğunun anlaşılması önemlidir. Bu çalışmada cerrahi müdahale öncesi pankreas tümörlerinin tespitinde bilgisayarlı tomografi'nin tanı değerinin, cerrahi müdahale sonrası patolojik materyallerle kıyaslanması ile saptanması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Ankara Üniversitesi Genel Cerrahi Kliniğinde yetişkin hastalar üzerinde 1 Ocak 2006 ile 31 Aralık 2010 arasında araştırmacının dahil olduğu 56 adet Whipple prosedürü ve 16 adet distal pankreatektomi ameliyatları sonucu elde edilen patolojik materyaller, boyut ve malignite yönünden geçmişe dönük incelenerek preoperatif bilgisayarlı tomografi sonuçlarıyla kıyaslandı. Bilgisayarlı tomografiden elde edilen tümör varlığı, çapı, malignite düşündürür bulgular, lenf nodu varlığı, metastatik lenf nodu varlığı, asit varlığı kayıt altına alınacaktır. Patoloji raporlarından elden edilen tümör varlığı, çapı, histopatolojisi, lenf nodu sayısı ve metastatik lenf nodu varlığı, immünhistokimyasal çalışmalar ayrı ayrı kayıt altına alınacaktır. Daha sonra bilgisayarlı tomografiden ve patoloji raporlarından elde edilen bulgular kıyaslanacaktır. BULGULAR: Hastaların ortalama yaşı 58,2±11,7 yıldır. Hastaların çoğu erkektir(%70). Patoloji sonucuna göre 40 hasta(%80) kanser tanısı alırken 9'unda iyi huylu patolojilere rastlandı. Bir vakada ise herhangi bir patolojiye rastlanılmadı. Preoperatif BT'nin kanseri yakalama ve pozitif tahmin değeri yüksek iken kanseri dışlama ve negatif tahmin değeri düşüktür(sırasıyla %80,%80;%20,%20). . Preoperatif BT'nin ≤ 2cm olan kanserleri yakalama ve pozitif tahmin değeriyüksekiken kanseri dışlama ve negatif tahmin değeri yoktur(sırasıyla %68,%64;%0,%0). Patolojide TM çapı >2cm olan kanserleri saptamada preoperatif BT'ninsensitivite, spesifite, pozitif tahmin değeri ve negatif Tahmin Değerleri Tablo 9'da gösterildi. Preoperatif BT'nin> 2cm olan kanserleri yakalama ve pozitif tahmin değeri yüksek iken kanseri dışlama ve negatif tahmin değeri düşüktür(sırasıyla %87,5,%91;%50,%40). SONUÇ: Pankreas kanserlerinde erken tanıda çeşitli görüntüleme yöntemleri kullanılmaktadır. Bunlar arasında en sık başvurulanı BT'dir. Bu çalışmada preoperatif BT'nin kanseri saptamada(sensitivite) etkinliği iyi olmasına rağmen kanseri dışlamada(spesifite) etkinliği düşüktür. Preoperatif BT'nin komşu yapıların tutulumunu tespit etme kapasitesi, patoloji sonuçları dikkate alındığında oldukça düşüktür. Kısaca, patoloji sonuçları tanı ve tedavide esas alınmalıdır. Ancak, preoperatif BT'nin, özellikle üç fazlı inceleme yapılması durumunda pankreas kanserini tespit etmede tanısal değerini halen koruduğu unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
AIM: Pancreatic cancers are one of the most aggressive tumor group in the gastrointestinal system. These tumors are at fourth place in cancer-related deaths and within gastrointestinal system tumors pancreatic cancers are second most important cause of death after colorectal cancers. In this study we aimed to claim diagnostic value of computerized tomography in pancreatic tumors before surgical intervention comparing pathologic materials after surgical operation. MATERIALS AND METHODS: 56 cases of Whipple procedure and 16 cases of distal pancreatectomy operations that applied on adult patients were retrospectively reviewed and compared with preoperative computerized tomography results in terms of size and malignancy in the Department of General Surgery of Ankara University, between January 1, 2006 and December 31, 2010. Information which obtained from CT regarding presence of tumor, tumor diameter, evidence of malignancy, presence of lymph node, metastatic lymph nodes and ascites were recorded. Findings from computerized tomography and pathology reports were then compared. RESULTS: Mean age of patients were 58,2±11,7 years. Majority of the patients were male (%70). According to pathology results 40 patients (%80) were diagnosed with cancer while 9 patients have benign pathological conditions. In one case there was no pathological result. While preoperatif CT had higher results at cancer detection rates and pozitive predictive values, lower results at cancer exclusion rates and negative predictive values (80%, 80%, 20%, 20% respectively). Preoperative CT had higher results at cancer detection rates and pozitive predictive values on cancers that have ≤ 2 cm of diameter (68%, 64% respectively) but this imaging approach had no negative predictive value and cancer exclusion rate. The sensitivity, specificity, positive predictive value, and negative predictive value of preoperative CT in detecting cancers with a diameter of 2 cm in the pathological examinations were shown in Table 9. Preoperative CT was able to detect cancers > 2 cm and had high positive predictive values while cancer exclusion rates and negative predictive values were low (87,5%, 91%, 50%, 40% respectively). CONCLUSION: Variety of imaging modalities were using at early diagnosis of pancreatic cancers. Most commonly referred modality among these is CT. In this study we found that although preoperative CT has a good efficiency at cancer detection (sensitivity), its efficiency at excluding cancer (specificity) is low. Given the pathology results, the capacity of preoperative CT to detect the involvement of neighboring structures is quite low. Briefly, diagnosis and treatment should managed according to the pathology results. However, it should be kept in mind that preoperative triple-phase helical computed tomography CT still retains its diagnostic value in the detection of pancreatic cancers.