The relationship between paternalistic leadership and organizational silence
Paternalist liderlik ve örgütsel sessizlik arasındaki ilişki
  1. Tez No: 512849
  2. Yazar: DAVUT SEVGİ
  3. Danışmanlar: PROF. AYŞE BEGÜM ÖTKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yönetim literatüründe verimlilik eksenli liderin takipçilerinin sessizlik davranışı üzerindeki rolünü araştıran çok sayıda araştırma bulunmaktadır. Ancak, farklı kültürel içeriklerde bu rolün varlığını ve değişmeleri sınayan çalışmalarda halen eksiklikler vardır. Bu tez, Türk değerlerinin baskın olduğu organizasyonlarda paternalist liderlik ve astların sessizlik davranışı arasındaki ilişki yi incelemeyi amaçlamıştır. Bu amaçla, farklı endüstrilerden ve pozisyonlardan 150 katılımcıyla bir araştırma yapılmıştır. Ilgili literatürden alınan orjinal ölçüm araçlarıyla toplanan veri, SPSS yazılımında temel kısımlar faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Çin kültürü ortamında gerçekleştirilmiş benzer araştırmaların sonuçlarını doğrular nitelikte paternalistik liderlik ile organizasyonel sessizliği n tüm yönleri arasında karşılıklı anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Çalışmanın sonuçlarına göre, yönetsel otoriter paternalist liderliğin örgütsel sessizliğin tüm boyutları üzerinde pozitif ilişkisi bulunurken iyiliksever paternalist ve ahlaki paternalist liderliğin örgütsel sessizliğin tüm boyutları üzerinde ters ilişkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
There is an extensive research about leaders' role in the followers' silence behaviors for productivity concerns in the management literature. But there are still gaps in testing the existence and variations of this role in different cultural contexts. This thesis aimed to examine the relationship between paternalist leadership and subordinates' silence behavior in organizations where Turkish values dominate. For this end, a survey with 150 participants from various industries and positions was executed. Data gathered from original measurement tools in the related literature was analyzed by implementing principal component factor analysis, correlation analysis and regression analysis in SPSS. There I found significant correlations between types of paternalistic leadership and all aspects of organizational silence confirming the findings of similar surveys executed in the Chinese cultural environment. According to findings of the study, benevolent paternalist and moral paternalist leaderships have a negative influence on all dimensions of organizational silence while a managerially authoritarian paternalistic leadership has a positive effect on all dimensions of organizational silence.