İşletmelerde çalışan performansının artırılmasında eğitimin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of education on increasing working performance in enterprises
- Tez No: 512851
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHTEREM ŞEBNEM ENSARİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Küreselleşen dünyada işletmelerin pazar paylarını artırma amacıyla giriştikleri rekabetin kilit noktası hiç şüphesiz doğru insan kaynağını istihdam etmelerinden geçmektedir. İşletmeye güç katacak ve hedeflerine ulaştıracak olan çalışanların mesleki ve kişisel gelişimlerinin sağlanması için en önemli araç ise eğitimdir. Eğitim ihtiyacının belirlenmesi ve hedeflenen faydanın sağlanması için eğitim programları düzenleme sürecinin titizlikle yürütülmeli, bu süreçte kabul görmüş yöntemler tercih edilmelidir. Eğitim ihtiyaç analizinde; Performans değerlendirme sürecinde elde edilen çıktılar, her görev için tanımlanmış yetkinliklere olan uyumluluk/yeterlilik, üstün astından beklentileri gibi faktörler öncelik göstermektedir. Eğitim satın alma sürecinde ise; Eğitim ihtiyacının doğru tespit edilip edilmediğinden emin olmak, doğru eğitim bütçesinin ayrılmış olması, eğitimin alınacağı eğitmen ve firmanın ilgili alandaki yeterliliğinin tespiti, eğitim metodolojisi önem taşımaktadır. İşletmelerin çalışan ihtiyacını karşılaması amacıyla planladığı eğitimlerin ise performansa direkt olarak etki ettiği gözlemlenmektedir. Çalışma içerisinde özel veya kamu alanında görev yapmakta olan çalışanların eğitim ihtiyacının hangi yöntemlerle tespit edilmesi gerektiği, eğitimin verilme yöntemleri ve aldıkları eğitimin işletme içerişimdeki iş performanslarına etkisi incelenerek değerlendirmeye sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the globalized world, the key to competitive competition for businesses to increase their market share is undoubtedly the fact that they employ the right human resource. Education is the most important means for ensuring the professional and personal development of employees who will have the power to reach and achieve their goals. In order to determine the training needs and ensure the targeted benefits, the process of organizing the training programs should be carried out meticulously and accepted methods should be preferred in this process. In the training needs analysis; Factors such as output from the performance appraisal process, compatibility / competence with defined competencies for each task, superior expectations from the past are priorities. In the education procurement process; It is important to make sure that your training needs are determined correctly, to allocate the right training budget, to determine the adequacy of the trainer and company to be trained, and to the training methodology. It is observed that the trainings planned by the enterprises to meet the employee needs directly affect the performance. In this study, the methods of determining the training needs of the employees who work in the private or public sector, the methods of giving education and the effects of the training on business performance in business are examined and evaluated.