Organizasyonlarda değişim algısının demografik özellikler bağlamında incelenmesi ; Bir şirket uygulaması
Investigation in the context of demographic features on change in organizations; A company practice
- Tez No: 512855
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüz organizasyonlarında değişim yönetimi uygulamasının ihtiyaç haline gelmektedir. Organizasyonlarda değişim yönetiminin etkin bir biçimde uygulanması işletmelerin rekabet şartlarında avantaj sağlamaktadır. Bunun yanında işletmede değişimin getirdiği verimlilik artışı gibi avantajlar da sağlamaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, organizasyonlarda değişim yönetimi konusunun irdelenmesi ve çalışanların demografik farklılıkların değişim yönetimini nasıl etkilediğinin incelenmesidir. Araştırma Bursa ilinde faaliyetlerine devam eden otomotiv sektörü firmalarının 100 beyaz yaka çalışanının değişim yönetimi süreci hakkında görüşlerinin belirlenmesine yönelik yapılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 23.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri olarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanılmıştır. T-testi, Tek yönlü (One way) Anova testi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında, %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Sonuç olarak işletme çalışanlarının işletmelerinde uygulanan değişim yönetimi konusunda görüşlerinin yaşları, evlilik süreleri, öğrenim durumları, aylık gelirleri, bulundukları görevde ve işyerinde çalışma sürelerine göre farklılık gösterdiği, bunun yanında cinsiyetleri, medeni durumları, çocuklarının olup olmaması, çocuk sayısı ve görevlerine göre görüşlerinin benzerlik gösterdiği bulunmuştur. Bu çerçevede işletmelerde yapılacak değişim yönetimi uygulamalarının çalışanların demografik durumları gözetilerek yapılması performansı artıracaktır.
Özet (Çeviri)
In today's organizations, change management becomes a necessity. Effective implementation of change management in organizations provides an advantage in competition conditions. It also provides advantages such as the productivity increase brought about by the change in the business. The main purpose of this research is to examine the issue of change management in organizations and to examine how employees influence the management of change in demographic diversity. The research was carried out to determine the opinions of approximately 100 white collar employees of the automotive sector companies operating in the province of Bursa on the process of change management. The data obtained in the study were analyzed using the SPSS 23.0 program. Number, percentage, mean, standard deviation were used as descriptive statistical methods in the evaluation of the data. T-test, One way Anova test was applied. The findings were evaluated at the 95% confidence interval and at the 5% significance level. As a result, it was found that the opinions about the management of change applied in the management of the enterprise employees differ according to their ages, marriage periods, educational status, monthly incomes, the working time and the working time of the employees they work in and their gender, marital status, It was found. The performance of change management practices in this framework will be improved by taking into account the demographic situation of the employees.