Mighty Cattle: Zooarchaeological analyses of bos husbandry practices in Late Bronze Age Kaymakçı, Western Anatolia
Kudretli Sığır: Batı Anadolu Geç Tunç Çağı Kaymakçı'da sığır yetiştiriciliği uygulamalarının zooarkeolojik analizleri
  1. Tez No: 694745
  2. Yazar: ŞENGÜL FINDIKLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CHRISTINA M. LUKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, Kaymakçı halkının benimsediği hayvan yönetim stratejilerini, Kaymakçı'nın Geç Tunç Çağı (GTÇ) Anadolu'sunda nasıl konumlandığını ve sığırların önemini geçim ve semboloji açısından anlamayı amaçlamıştır. Özellikle, bu ekonomik uygulamaların, diyet seçimleri ve çiftlik hayvanlarının (et, süt ve güç) yönetimi gibi devam eden günlük yaşama nasıl katkıda bulunduğu, sürdürüldüğü ve buna bağlı olarak güç ve prestij algılarını nasıl şekillendirdiği araştırılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, Batı Anadolu GTÇ hayvan yönetim sistemlerinde daha detaylı araştırmalar için bir temel oluşturmakta ve Batı ve Orta Anadolu arasında GTÇ sığır kültürlerinin bir karşılaştırmasını sağlamaktadır. Kaymakçı, hayvancılık uygulamaları, kültürü, çevresi ve sosyopolitik çıkarları doğrultusunda hayvanlara, özellikle de sığırlara karşı stratejik davranış benimseyen yerel bir Batı Anadolu topluluğu olarak nitelendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand Late Bronze Age (LBA) Anatolian animal management strategies, especially those of cattle, adopted by the people of Kaymakçı through a close study of subsistence patterns and symbolic importance. Of specific interest is how economic practices contributed to and sustained ongoing daily life, such as choices in diet, the management of livestock (e.g., meat, dairy, and traction), and in turn shaped perceptions of power and prestige. The results of this study establish a baseline for further research in western Anatolian LBA animal management systems and provide a comparison of proximate LBA cattle cultures. The dataset from Kaymakçı provides a compelling example of targeted provisioning practices. This analysis shows that animal economies characterize Kaymakçı as a western Anatolian community that adopted strategic behaviors towards animals, especially cattle, in accordance with its culture, environment, and sociopolitical interests.