Küresel ticarette lojistik performans düzeyi ile havayolu kargo taşımacılığı ilişkisi
The relationship between logistics performance level and airfreight transportation in global trade
  1. Tez No: 512889
  2. Yazar: ATİLLA DEMİRBİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. YAHYA FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde uluslararası firmalar, ürettikleri mal ve hizmetleri dış ülkelere daha etkin bir şekilde pazarlamak için değişik stratejiler uygulamaktadırlar. Sadece ürün kalitesi değil, ürünün tüketici pazarlara giden yolculuğunun her aşaması dış ticaretin dolayısıyla küresel rekabetin incelenmesi gereken konusu olmuştur. Mal ve hizmet üreten uluslararası firmalar ürünlerini küresel pazarlara hızlı ve güvenilir bir şekilde aktarmanın önemini kavramışlardır. Uluslararası firmaların küresel pazarda boy ölçüşebilmesi için ülkelerinin bu amaca yönelik ticarete uygun altyapılarının olması önem arz etmektedir. Lojistik altyapısı, bir ülkenin dış ticarete bakışını yansıtan önemli göstergelerden biridir. Taşımacılık burada kritik bir olgu olarak karşımıza çıkmakta ve bunun alt birimi olan hava kargo taşımacılığı ise, küresel ticari rekabette stratejik bir araç olarak kullanılmaya başlanmıştır. Uluslararası Lojistik Performans Endeksi (LPE) ise ülkelerin ticaret yapma kabiliyetlerini ölçen bir endekstir. Bu çalışmada ülkelerin hava kargo taşımacılığı sistemini daha yoğun biçimde kullanması ile ticari kabiliyetinin ve kalitesinin artacağı ve de ülkelerin LPE puanına olumlu katkılarda bulunacağı öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, international firms are employing several marketing strategies to launch their products in foreign markets. Not only the quality of the product but also every stage of its journey to consumer markets is being critical research subject for foreign trade studies from global competition perspective. International companies which are producing goods and services, are paying more attention on forwarding their products to global markets in a fast and reliable way. In order to compete in global markets, firms recognised the need to build appropriate infrastructure to operate. Logistics infrastructure is one of the key indicators of a country in terms of reflecting its foreign trade policy. So, transportation is playing a critical role on this and air cargo transportation, as a sub system, is used as a“strategic tool”in global trade competition. Logistics Performance Index, on the other hand, is an interactive tool created for countries to measure their performances along the logistics operations. In this study, it is assumed that improvement in logistics performance index is relatively due to increased use of airfreight transportation.