Çok kriterli karar verme tekniklerinden analitik hiyerarşi süreci ile hisse senedi seçimi
Stock selection with analytic hierarchy process of the multi criteria decision making techniques
  1. Tez No: 512888
  2. Yazar: NURSELİ İZEL DAŞTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Hisse senedi seçiminde en önemli nokta doğru hisse senedi seçiminin yapılmasıdır. Yatırımda doğru karar vermek için çok sayıda kriter ve sınırlı sayıda seçenek arasından yatırımcı seçim yapmak zorundadır ve bu seçim yatırımcılar için büyük bir problem oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı; Borsa İstanbul' da inşaat ve bayındırlık sektöründe işlem gören altı adet firma arasından hisse senedi seçimine yönelik olan bu sorunu yapılandırmak için bir model sağlamaktır. Çok kriterli karar verme tekniklerinden olan Analitik Hiyerarşi Süreci bir problemde karar vermek için çok fazla kriter var ise bu problemin çözümünde kolaylık sağlamaktadır. Analitik Hiyerarşi Süreci yöntemi ile hisse senedi seçiminde ilk olarak amaç, kriterler ve seçenekler belirlenmiştir ve hiyerarşik yapı oluşturulmuştur. İkinci aşama olarak kriterler ile seçenekler arasında ikili kıyaslamalar yapılmış, kriter ve seçeneklerin öncelikleri belirlenmiş ve tutarlılık oranları hesaplanmıştır. Son aşamada ise; hisse senedi seçenekleri arasında sıralama yapılmıştır. Bu sıralama sonucunda Yeşil Yapı Endüstrisi A.Ş.(YYAPI) hisse senedinin seçilmesine karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most important point in stock selection is the selection of the right stock. In order to make the right decision in investing, investors have to choose from a large number of criteria and a limited number of options, which is a big problem for investors. The purpose of this study is; The Borsa İstanbul is to provide a model for constructing this problem, which is aimed at stock selection among six firms that are traded in construction and public works sector. The Analytic Hierarchy Process, a multi-criteria decision-making technique, provides a solution to this problem if there are too many criteria to make a decision in a problem. With The Analytical Hierarchy Process method, objectives, criteria and options were first determined in the stock selection and a hierarchical structure was established. As a second step, binary comparisons were made between criteria and options, priorities of criteria and options were determined and consistency ratios were calculated. In the last stage; ranking among stock options. It is decided that Yeşil Yapı Endüstrisi A.Ş. (YYAPI) shares will be selected as the result of this ranking.