Gastronomide paylaşım ekonomisinin yeri: İstanbul örneği
Role of the sharing economy in gastronomy: İstanbul case
- Tez No: 512912
- Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT ZEKİ DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Türkiye Cumhuriyeti maddi turizm kalıntılarına ek olarak önemli bir gastronomi kültürünün mirasçısıdır. Bu miras birçok antik uygarlık ve coğrafyanın Anadolu çevresindeki ve içerisindeki etnik sentezi dolayasıyla oluşmuştur. Paylaşım ekonomisi ise ortaya çıktığı günden bu yana birçok sektörü doğrudan etkilerken gastronominin ve turistik gastronomi faaliyetlerinin işleyişini değiştirmeye başlamıştır. Bu sebeple çalışmanın birinci bölümü gastronomiyi konu alır. Gastronomi, gastronomi mirası ve gastronomi turizmi gibi kavramları açıkladıktan sonra ikinci bölümde paylaşım ekonomisi görüngüsünün ne olduğunu, paylaşım ekonomisinin tarihsel gelişimi ve sektörler içindeki yerine değinmiştir. İşleyişi ve temel ilkeleri açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise çalışmanın konusu olan gastronomide paylaşım ekonomisinin yeri İstanbul örneği incelenerek ortaklaşa-gastronomi diye adlandırdığımız görüngü tanımlanmaya ve anlaşılmaya çalışılmıştır. Platformlar üzerinden faaliyetler bizzat deneyimlenmiştir. Misafir ve ev sahipleri ile görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veri bir nitel araştırma yöntemi olan içerik analizi ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın neticesinde ortaklaşa gastronominin insanların sosyalleşme, insan tanıma, kültürel özel bir deneyim gibi motivasyonlarla, yine insan tanıma, maddi kazanç, kültürel deneyim ve kendi işinin patronu olma gibi güdülerle misafirleri evlerinde ağırlayan kimselere konuk olması olarak belirlemiştir. Modellemelerle fenomenin işleyiş ve ortaya çıkış süreçleri ortaya konulmuştur. Çalışma ortaklaşa gastronomi turist ve yerel kimseler arasında sıkı kişisel ve kültürel etkileşimin olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ortaklaşa gastronominin İstanbul ve dünya için gelişiminin başında olduğu sonucuna varılmıştır. Klasik turizm sektörel yapısı değişmektedir. Ortaklaşa gastronomi yeni bir turistik davranış ve faaliyettir.
Özet (Çeviri)
Republic of Turkey is inheritor of gastronomy culture in addition to important physical tourism inheritance. This inheritage is formed by the ethnic synthesis of many ancient civilizations and geographic diversity in and around Anatolia. The Sharing Economy has begun to change the functioning of gastronomic and food tourism activities, while many sectors have been directly influencing since its emergence. For this reason, the first part of the study is about gastronomy. After explaining concepts such as gastronomy, gastronomy heritage and gastronomy tourism, chapter 2 has examine sharing economy, its role in the historical development of the sharing economy, how it works and related the sectors with it. The functioning and basic principles were tried to be explained. In Chapter 3, the subject of the study, which is the role of the sharing economy in gastronomy, is examined and the phenomenon we have called collective/collaborative-gastronomy has been tried to be defined and understood. Activities have been experienced personally through platforms. Guest and host meetings were held. The obtained data was evaluated by content analysis which is one of qualitative research method. As a result of the study, collaborative gastronomy is described as hosts who has motivations of human recognition, material gain, cultural experience and being the patron of their own business, are welcoming the guests who has motivations such as socialization, meeting new people, special cultural experience, in their homes. Working and emergence processes of phenomenon are revealed in the modeling. The study found that there is a strong personal and cultural interaction between gastronomic tourists and local people in common. It is concluded that collaborative gastronomy is at the beginning of development for Istanbul and the world. Classic touristic structure is changing. Collaborative gastronomy is a new tourist behavior and activity