Öğrencilerin noktalama işaretlerini kullanımlarının yazılı anlatım çalışmalarına ve öğretmen görüşlerine göre incelenmesi
Examination of students' use of punctuation marks according to written expression studies and teacher opinion
- Tez No: 512925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÜNER BERKANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmada, ortaöğretim öğrencilerinin yazılı anlatım becerileri yazılı anlatım çalışmaları ve öğretmen görüşlerine göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma nitel bir çalışma olup olgubilim(fenomenolojik) desende ele alınmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2017-2018 eğiti-öğretim yılında Kahramanmaraş ili merkez ilçelerinde bulunan liselerde öğrenim gören amaçlı örnekleme göre seçilmiş 100 öğrenci ve liselerde görev yapan 25 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma verileri, yazılı anlatım çalışma kağıdı ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Yazma çalışmasıyla elde edilen dokümanlar betimsel analiz; görüşme formları içerik analizi yapılarak bulgulara ulaşılmıştır. Araştırma bulgularına göre, ayrı yazılan birleşik kelimeler, bitişik yazılan birleşik kelimeler, -ki ve –de eki, büyük harflerin yazımı, sayıların yazımı, kelimenin doğru yazımı ve hece-satır bölünmesinde daha az;“ki”ve“de”bağlacı, soru ekinin yazımında daha çok yazım yanlışı yaptıkları belirlenmiştir. Öğrencilerin, noktalama işaretlerinden nokta, soru işareti, kesme işareti, çift tırnak, kısa çizgi, uzun çizgi ve yay ayracının kullanımında daha az noktalama yanlışı yaptıkları; virgül, iki nokta, noktalı virgül ve üç noktanın kullanımda daha çok noktalama yanlışı yaptıkları tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmen görüşlerine göre, öğrencilerin büyük harflerin ve noktalı virgülün yazımında hata yaptıkları, akademik başarısı düşük öğrencilerin ve 9. sınıf öğrencilerinin konuyu öğrenemedikleri için yazım ve noktalama hatası yaptıkları, öğretmenlerin, öğrencilere yazım ve noktalama hatalarıyla ilgili dönüt verdikleri, yazım ve noktala hatalarının giderilmesi için toplumsal farkındalık oluşturulması ve öğrencilere yazma çalışması yaptırılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to examine the written expression skills of high school students according to their written expression studies and teacher's opinions. The research is qualitative and has been studied in the phenomenological pattern. The sample of the study is composed of 100 students and 25 teachers working in high schools selected according to the sample for education in high schools in the central districts of Kahramanmaraş province in 2017-2018 academic year. Research data were collected using written expression paper and semi-structured interview form. Documents obtained by writing work descriptive analysis interview forms content analysis and findings were obtained. According to the research findings it has been determined that separate typed words adjacent typed words -de and -ki attachment spelling of capital letters the correct spelling of numbers the correct spelling of the word and the hyphenation of the line and the spelling of the conjunctive question adjective are more misspelled. It was determined that the students made fewer punctuation errors in the use of punctuation marks question marks apostrophe double quotation marks short line long line and spring bracket they made more punctuation errors in the use of commas two points semicolons and three points. In addition, it was concluded that students with capital letters and semicolons, low academic achievement, and ninth grade students should make typewriters and punctuation errors because they cannot learn the subject, and that teachers should give feedback to students about typewriters and punctuation errors, and that social awareness and writing exercises should be performed to eliminate typewriters and punctuation errors.