Bütçe açığı ile ekonomik büyüme ilişkisinin ampirik analizi: Türkiye örneği
Empirical analysis of the relationship between economic growth, the budget deficit: In Turkey
- Tez No: 512952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVANÇ HALİL ARIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bütçe harcama ve gelirlerinin birbiri ile uyumsuz olması durumunda ortaya çıkan bütçe açığı gerek geri kalmış gerekse sanayileşmiş ülkelerin en önemli problemlerinden bir tanesidir. Özellikle ekonomilerin daralmaya gittiği dönemlerde hükümetler bütçe denkliğini göz ardı etmekte ve açık finansman politikalarına yönelmektedirler. Bütçe açıkları ve bu açıkları kapatmaya yönelik uygulanmaya çalışılan yöntemler, Türkiye ekonomisinde de yıllarca yaşanan istikrarsızlığın temelini oluşturmuştur. Mali disiplinin sağlanması ile birlikte bütçe açıkları kapanmıştır. Fakat bütçe açıklarının ekonomik büyüme üzerinde bir etkisinin olup olmadığına dair soruların yeterince cevaplanmadığı söylenebilir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye Ekonomisinde son kırk yılda oluşan bütçe açıklarının ekonomik büyüme ile olan ilişkisini incelemektir. Bunu yaparken Augmented Dickey–Fuller ve Phillips–Perron birim kök testleri ile ARDL eş bütünleşme ve hata düzeltme modelleri uygulanmış ve elde edilen sonuçlar farklı açılardan incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, bütçe açıkları ve ekonomik büyüme arasındaki etkileşim gözler önüne serilerek, özellikle maliye politikalarının yapımında yol gösterici politika çıkarsamalarına ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
If budget spending and incomes are incompatible, budget deficit is one of the main problems of developed or emerging economies. In particular, when economies are narrowing, governments ignore the balance of the budget and turn to open financing policies. Budget deficits and the financing methods of open Turkey's economy has been the basis for many years experienced instability. With fiscal discipline ensured, budget deficits are closed. However, questions about whether budget deficits have an impact on economic growth have not been adequately answered. The purpose of the study, Turkey made the last forty years of budget deficits in the economy is to examine its relationship with economic growth. In doing so, the results will be examined from different angles using different econometric methods. As a result of the study, the relationship between budget deficits and economic growth will be exposed, leading to policy outlines, especially in the construction of fiscal policies.