The effects of the resource curse on chad's economic and social development: 2014-2018
Kaynak Lenetinin Çad'ın ekonomik ve sosyal gelişime etkileri: 2014-2018
  1. Tez No: 512953
  2. Yazar: SOULEYMANE ABAKAR MAHAMAT
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. İLKE CİVELEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kaynak laneti, Afrika'nın petrol devletlerinin ekonomik büyümesi için bir engel fenomendir. Bu nedenle Afrika'da kaynaklarını başarıyla yöneten ve gelişime dönüştüren çok az ülke vardır. Çad'ın petrolü 2003 yılında petrol şirketleri konsorsiyumu -ExxonMobil, Chevron ve Malezya Petronas ile proje monitörü ve mali asistanı olan Dünya Bankası tarafından çıkarıldı. Dünya Bankası ve Çad hükümeti, petrol uluslararası pazara ihraç edilmeye başlandığında, gelirlerin kalkınma için kullanılacağını kabul ettiler, ancak bugün ampirik sonuç, petrol üretiminin insanların temel ihtiyaçlarını iyileştirmediğini gösteriyor. Ülke, dünyanın en fakir ülkelerinden biri olmaya devam ediyor. Bu çalışmanın amacı, Çad'ın ekonomik ve sosyal gelişimi üzerindeki petrolün etkilerini araştırarak Çad'daki kaynak lanetini eleştirel olarak değerlendirmektir. Bu tez iki teorik faktörün analiz edileceği kaynak laneti teorisini incelemiştir. Her bir faktörde, kaynak lanetini açıklayan etmenler vardır. Bulgular, 2016 yılında petrol talebindeki düşüşün ülkenin petrol ihracatına bağlı olması nedeniyle ülke gelirlerini azalttığını göstermektedir. Çad'ın yatırımlarının çoğu petrol sektöründen geliyor ve bu yüzden petrol yatırımları azaldığında, Doğrudan Yabancı Yatırımlar (DYY) da sert bir düşüş göstermiştir. Ayrıca tez, petrol gelirlerinin cumhurbaşkanı Idriss Deby'nin hükümet ile sivil toplum arasında büyük bir boşluk yaratan güçlü bir siyasi elit oluşturmasına izin verdiğini de gösteriyor. Hükümet, patronaj ağını desteklemek için kamu kaynaklarından yararlanıyor ve bu senaryo Çad'daki kurumları zayıflatmıştır. Ampirik bulgular, petrol üretiminin ülkenin halihazırda kırılgan ekonomisini daha da kötüleştirdiğini ve hükümetin kalkınma iradesi olmadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The resource curse is an impediment phenomenon to Africa's petro-states economic growth. For this reason, there are very few countries in Africa that have successfully managed their resources and turned them into development. Chad's oil was extracted by the consortium of oil companies- ExxonMobil, Chevron, and Petronas of Malaysia along with the World Bank as the project monitor and financial assistant in 2003. The World Bank and Chadian government agreed that once Chad starts to export oil to international market, the revenues would be used for development, but today empirical result shows that oil production did not improve the people's basic necessities. The country remains one of the poorest countries in the world. This paper aims to critically assess the resource curse in Chad by exploring the effects of the oil on Chad's economic and social development. It reviews the theory of resource curse in which two theoretical factors will be analyzed. In each factor, there are effects that explain the resource curse. The finding indicates that the decline of oil demand in 2016 decreased the country's revenues as the country heavily depended on the export of oil. Many of Chad's investments come from the oil sector and since the investment in oil has been declining, foreign direct investment (FDI) also has fallen sharply. The paper also finds that the oil revenues have permitted the president Idriss Deby to build a strong political elite which created a huge gap between the government and the civil society. The government uses public funding to support the patronage networks, and this scenario has weakened institutions in Chad. The empirical findings have revealed that the oil production has exacerbated the already fragile economy of the country and that the government has no wills of development.