Attahcment styles effect on relationship satisfaction with mediating effects of partner and self attribution
Bağlanma stillerinin ilişki doyumu üzerindeki etkisi ve bu ilişkiye kendilik ve partner atıflarının aracı etkisi
  1. Tez No: 512982
  2. Yazar: ZEHRA İDİL MUSLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ARZU KARAKULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı bağlanma stillerinin evli çiftlerin ilişki doyumu üzerindeki etkisi olup olmadığına bakarken, aynı zamanda kişisel veya eş davranışlarına atfedilen anlamların bu ilişki üzerinde bir yordayıcı olup olmadığını görmektir. Çalışma 126 kişi (79 kadın, 47 erkek) üzerinde yapılmıştır. Katılımcılara Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri, RAM ve İlişki Doyumu Ölçeği verilmiştir. Bu etkileri görmek üzere regresyon analizi yapılmıştır. Sonuçlar, kaçınan bağlanma stilinin ilişki doyumu üzerinde etkisi olduğunu gösterirken, kaygılı bağlanma stilinin ilişki doyumu üzerinde etkili olmadığı görülmüştür. Bununla birlikte, olumsuz partner atıflarının ilişki doyumunu düşürdüğü ancak olumsuz kendilik atıflarının ilişki doyumu üzerinde etkisi olmadığı görülmüştür. Tüm bu bulguların yanında SEM analizinde, kaygılı ağlanma stilinin ilişki doyumunu olumsuz eş atıfları üzerinden tam olarak yordadığı görülmüştür. Regresyon analizinden farklı olarak, SEM sonuçları kaygılı bağlanma stilinin de az da olsa bir etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to test whether attachment styles (i.e., anxious and avoidant), have effects on relationship satisfaction, and moreover, whether self and spouse attributions (of negative behaviors) mediate this relation. The sample of the present study comprised 129 married participants (81 female, M = 42.01 and 46 male, M = 43.96). Participants completed the Experiences in Close Relationships-R (ECR-R), the Relationship Attribution Measure (RAM) and the Relationship Assessment Scale (RAS). Results obtained from regression analysis show that avoidance influenced relationship satisfaction, whereas anxiety was not found to be related to it. Attachment styles are positively correlated with the negative attributions. However, in a structural equation model different than regression analyses, anxiety was not totally non-significant on effecting relationship satisfaction. It was found that the effect of anxiety on relationship satisfaction is fully mediated through maladaptive partner attributions. It is found that negative partner attributions alleviate the relationship satisfaction, and these negative partner attributions act as mediators on the relationship between attachment styles and relationship satisfaction.