Eşler arasındaki psikolojik şiddetin demografik özellikler açısından incelenmesi
An examination of the psychological violence between married couples regarding to demographic characteristics
  1. Tez No: 512999
  2. Yazar: ELİF KURTULMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAD DEMİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma, evli çiftler arasındaki psikolojik şiddetin demografik özellikleri açısından mukayese edilerek aralarındaki ilişkinin ortaya konulması açısından literatüre katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Bu araştırma, evren olarak İstanbul ilindeki, aile danışmanlığı talebi ile gelen 14 evli çift ile mülakatlar yapılarak verilen bilgiler doğrultusunda yorumlanmaya çalışılacaktır. Bu görüşmede bireylerin psikolojik şiddet hakkındaki bilgi seviyeleri ve algıları değerlendirilecektir. Çalışmada yarı yapılandırılmış mülakat yöntemi kullanılacaktır. Araştırma sonucunda elde edilen bilgiler doğrultusunda görüşülen 14 çift arasında psikolojik şiddetin ne şekilde uygulandığı ve en çok hangi cinse uygulandığı tespit edilmeye çalışılacaktır. Yapılacak olan çalışmada evli bireylerin birbirlerine uyguladıkları psikolojik şiddetin karşılıklı olarak ne şekilde algılandığı üzerine olacaktır. Demografik özelliklerin psikolojik şiddete ne şekilde yansıdığı ve değişkenlikleri gözlemlenecektir.
Özet (Çeviri)
This research aims to both make contribution on the comparison of the psychological violence with the demographic features of married couples and to reveal their relation between each other. This research will try to interpret the study as group of 14 married couples who live in Istanbul and demand to receive family consultancy. Their knowledge level about the psychological violence and perceptions will be utilized at this interview. Semi-structured interview will be used as the methodology of the study. This study will attempt to determine how the psychological violence is applied and mostly to which sex it is applied to between the 14 couples interviewed according to acquired data from this research. The study will examine the psychological violence that married individuals apply to each other and how this perceived by them. The variabilities of the demographic features and in what way they reflect on the psychological violence will be observed.