İlköğretim 5.sınıf müzik dersinin kodaly yöntemine göre yeniden yapılandırma çalışması
Restructuring 5th grade music education lessons according to the kodaly method
- Tez No: 754576
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU ÖZEVİN TOKİNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırma, Millî Eğitim Bakanlığı 5. Sınıf müzik öğretim programını Kodaly Yöntemi'ne göre yeniden yapılandırılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma nitel bir çalışmadır. Araştırmanın verilerine literatür tarama, doküman analizi ve uzmanlarla yapılan görüşmeler sonucunda ulaşılmıştır. Zoltan Kodaly ve arkadaşları tarafından geliştirilen Kodaly Yöntemin ilkeleri ve felsefesi Kodaly'e aittir. Yöntemin amaçları arasında; bireyin müzik okuryazarlığını, yaratıcılığını, sesini kullanma kabiliyetlerini geliştirmek yer almaktadır. Türkiye'de devlet okullarında müzik öğretmenlerinin girdiği müzik dersleri ilk olarak 5. Sınıfta başlamaktadır. Bu sebeple bu çalışmada resmi müzik eğitimine başlangıç olarak kabul edilebilecek 5. Sınıf müzik dersinin Kodaly yöntemine göre yeniden yapılandırılması amaçlanmıştır. Çalışmada Millî Eğitim Bakanlığı 5. sınıf müzik dersi öğretim programı hedefleri ve Kodaly yönteminin amaçlarına uygun olarak hedefler belirlenmiştir. Belirlenen hedeflerle öğrencinin ritmik ve melodik becerilerinin gelişmesi, müzikal okuma ve yazma becerilerinin gelişmesi, müzikal doğaçlama becerilerinin gelişmesi, dinleme becerilerinin gelişmesi amaçlanmıştır. Bununla birlikte öğrencinin kendi duygularını ve düşüncelerini müzik yoluyla ifade edebilme, dilini doğru kullanabilme, bireysel veya toplu müzik etkinliklerinde söyleme ve çalma etkinliklerinde aktif rolde oynaması, müzik yoluyla estetik bakış açısına sahip olma, yaratıcı yeteneklerini fark etme ve geliştirme, müzik yoluyla kendi üzerinde pozitif gelişim sağlarken; işbirliği, paylaşım, sorumluluk, iyilik erdemlerinin oluşturulması ve geliştirilmesi, müziğin verdiği kapsayıcı güven, sevgi ve huzurla yaşamı sevme, kendi kültüründeki zengin repertuvarı tanıma, farklı kültürlerdeki zengin repertuvarı tanıma, dünyada bilinen ve üzerinde ortak karara varılmış olan yüksek sanat müziğini tanıma hedeflerinin kazandırılması amaçlanmıştır. Bu hedeflere göre yapılandırılmış 22 ders planı kapsamında etkinlikler düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to restructure the 5th grade music curriculum of the Ministry of National Education according to the Kodaly Method. This study is a qualitative study. The data of the research were obtained as a result of literature review, document analysis and interviews with experts. The principles and philosophy of the Kodaly Method, developed by Zoltan Kodaly et al., belong to Kodaly. Among the aims of the method; to improve the individual's musical literacy, creativity and ability to use his voice. In Turkey, the music lessons that music teachers take in public schools first start in the 5th grade. For this reason, in this study, it is aimed to restructure the 5th grade music lesson, which can be considered as the beginning of formal music education, according to the Kodaly method. In the study, objectives were determined in accordance with the objectives of the 5th grade music lesson curriculum of the Ministry of National Education and the objectives of the Kodaly method. With the determined goals, it is aimed to develop the students' rhythmic and melodic skills, to develop their musical reading and writing skills, to develop their musical improvisation skills, and to develop their listening skills. In addition, students can express their feelings and thoughts through music, use their language correctly, play an active role in singing and playing activities in individual or collective music activities, have an aesthetic point of view through music, realize and develop their creative abilities, and develop positive self-development through music. While providing; It is aimed to create and develop the virtues of cooperation, sharing, responsibility, benevolence, to love life with the inclusive trust that music gives, love and peace, to know the rich repertoire in their own culture, to know the rich repertoire in different cultures, to get to know the high art music that is known in the world and on which a common decision has been reached. Activities were organized within the scope of 22 lesson plans structured according to these objectives.