Üniversite kütüphanelerinde halkla ilişkiler ve Türkiye'de durum
The public relations in the university libraries and the situation in Türkiye
  1. Tez No: 51301
  2. Yazar: YUSUF KAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMEDDİN SEFERCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Halkla İlişkiler, Information and Records Management, Public Relations
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Üniversiteler toplumların, ekonomik, sosyal, bilim ve teknoloji alanındaki gelişmesini doğrudan etkileyen ve ona yön veren kurumlardır. Üniversite kütüphaneleri ise üniversitenin işlevlerini yerine getirebilmesinde temel unsurlardan biri olarak eğitim-öğretim programlarını ve yapılan araştırmaları desteklemek görevini üstlenmişlerdir. Örgütlerin, varlıklarını devam ettirebilmek ve geleceğe ilişkin amaçlarına ulaşabilmek için çevreleriyle iyi niyete, karşılıklı yarara dayalı ilişkiler kurma ve geliştirme ihtiyacı hissetmelerinin bir sonucu olarak ortaya çıkan halkla ilişkiler; önemi giderek artan, hiçbir örgütün göz ardı edemediği çağdaş bir yaklaşım, bir yönetim fonksiyonu ve faaliyet alanıdır. Çağdaş kurumlar olarak üniversite kütüphaneleri, bağlı oldukları üniversitenin bilgi-belge ihtiyacını karşılamak ve hizmetlerini en üst düzeyde vermek durumundadırlar. Bunun için de ilgili kitlelerin ihtiyaçlarını bilmek, düşüncelerini önemsemek, onlarla sağlıklı ilişkiler kurmak ve sürdürmek yolunda çaba sarf etmelidirler. Bu nedenle halkla ilişkiler çalışmaları, hemen her kurumda olduğu gibi, üniversite kütüphaneleri için de zorunlu bir faaliyet alam olarak belirmektedir. Ülkemiz üniversite kütüphanelerinde maalesef halkla ilişkiler faaliyetlerine gereken önem verilmemekte ve bu konuda yaygın bir bilgi eksikliği göze çarpmaktadır. Bu yargıya toplanan veriler ışığında ulaşılmış, böylece de çalışmanın hipotezi doğrulanmıştır. Anahtar terimler: Kütüphanecilik /Bilgi merkezleri/ Halkla ilişkiler/ Kütüphaneler/ Üniversite kütüphaneleri/ Halkla ilişkiler yöntemleri
Özet (Çeviri)
Universities are institutions that directly effect the economic, social, scientific and technical developments of the societies and directs them. University libraries have assumed to take responsibility of research and education which are basic elements in functioning of universities. Organizations, in order to continue their existence and achieve then- goals and as a result of the need to set up a mutual benefit relations and to improve them have emerged the public relations which are contemporary approach, management function and activity field that can not be ignored by the organizations and their importance gradually increases. As contemporary institutions, university libraries have to meet the information and documentation needs and serve at their highest level to their universities. In order to achieve this, university libraries have to know the needs of the society they serve, consider their thoughts, have good relations and work hard to maintain their relations. For these reasons public relations works appear as essential function for university libraries. In our country, unfortunately public relations are not considered as an important function in university libraries and common lack of information in this field can be seen. We have reached to this conclusion with the collected data and thesis of our work has been confirmed.