Sonuçları bağlamında 27 Mayıs darbesi ve eğitime etkileri (1960-1961)
Coup of 27 May in terms of its results and its effects on education (1960-1961)
  1. Tez No: 513007
  2. Yazar: NEVİN HİLAL ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç Türkiye Cumhuriyeti Tarihinin çok önemli bir dönemeci olan 27 Mayıs sürecini sonuçlarını bağlamında ele almak ve eğitim konusu üzerinden incelemektir. Yöntem: Bu çalışma betimsel bir yöntemle yapılmış, Nasıl ve Neden sorularına analitik çözümleme yöntemi kullanılarak cevap aranmıştır. Bulgular: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi'nde yaşanan ilk darbe olan 27 Mayıs; siyasi, sosyal, kültürel ve askeri yapılardaki birimlerin yarattığı çatışma zemininde meydana gelip yakın dönem Türk Tarihinin en önemli olaylarından biri olarak tarihteki yerini alırken birçok olumlu ve olumsuz sonuçlar doğurmuştur. Özellikle günümüz Türkiye'sinin anlaşılması için dahi 27 Mayıs sürecinin ortaya çıkardığı kurumların dikkate alınması gerektiği çalışmada önemli bir bulgu olarak tespit edilmiştir. Sonuç: Bu sonuçlarla ilgili Türkiye'nin sol kanadı genellikle 27 Mayıs'ın olumlu yönleri üzerinde dururken, Türk sağı ise daha çok olumsuzluklarını dikkate almıştır. Her iki tarafın da yeteri derecede bir objektiflikten uzak kaldığı düşünülürse bu konu ile ilgili ciddi analitik çalışmalara ihtiyaç duyulduğu söylenebilir. Bu bakımdan 27 Mayıs darbesinin altında yatan zincirleme sebep olaylar dikkate alınarak darbenin siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel etkileri tarafsız bir şekilde irdelenmeye çalışılmıştır. Yapılan çalışma sonuç itibariyle 27 Mayıs'ın Türk devlet ve toplum hayatına özellikle kurumsallaşma bağlamında kalıcı etkiler bıraktığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of the study is to deal with the Coup of 27 May, which is one of the most important milestones in the history of Republic of Turkey and to analyze it in terms of its effects on education. Methodology: This study was conducted through descriptive method and answers to the questions of“how”and“why”were sought by using the analytical analysis method. Findings: The Coup of 27 May, which is the first coup in the history of Republic of Turkey, occurred in an environment of conflict caused by political, social, cultural, and military groups, claimed its place in history as one of the most important events of the recent Turkish history, and resulted in both positive and negative outcomes. The necessity of taking the institutions generated by the Coup of 27 May into account in order to better understand today's Turkey was determined as an important finding of the study. Conclusion: With regards to its results, whereas the left focus on the positive sides of the Coup of 27 May, Turkish right parties considered its negative effects. When supposed that both sides are highly away from being objective, it can be stated that there is a need for serious analytical studies on the issue. In this sense, by considering the successive events underlying the Coup of 27 May, its political, economic, social, and cultural effects were tried to be analyzed in an objective way. In conclusion, in the study, it was found out that 27 May had permanent effects on Turkish state and social life in terms of institutionalization.