Çalışan kadına yönelik psikolojik şiddet
Psychological violence for working women
  1. Tez No: 513014
  2. Yazar: ASLI CİHAN ERBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KOCACIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Psikolojik şiddet, kişilerin kötü bir davranışa maruz kaldığı, etik olmayan bir davranış biçimi olup güç dengesinin olmadığı zamanlarda başka bireyleri etkilemek için onlar üzerinde baskı kurmaktır. Sözlü olarak yapılan şiddet bazen fiziksel saldırıya da dönüşebilmektedir. Bu güç dengesizliğinin olduğu zamanlarda ortaya çıkar. Güç dengesizliği sosyal veya fiziksel güçtür ve psikolojik şiddetin yöneldiği kişi ya da kişileri hedef alır. Yaptığımız çalışma, (çalışan kadınlara yönelik psikolojik şiddet), kadının toplumdaki yerini, kadına yönelik şiddeti ve özellikle psikolojik şiddeti kadınların nasıl tanımladıklarını ve bu şiddetin farkında olup olmadıklarını değerlendirmiştir. Nicel çalışma yöntemiyle 180 çalışan kadına uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar dikkat çekicidir. Kadının şiddeti azaltmada ne kadar fazla payının olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Psychological violence is people are exposed to bad behaviour; a form of un ethical behaviour is to put pressure on them to influence other individuols at times when there is no power balance. Oral violance can sometimes turninto physical aggression. It occurs at times when power imbalance occurs. Power imbalance is social or phychological violance is directed.The study we conducted ( pyschological violence towards working woman) assessed women's place in the society, violence, how women describe it, and whether they are aware of it. It was appilied to 180 working women by guantitative study medhod. The results are remarkable. It is revealed how much the women's share in reducing violence.