Stigma, sosyal sermaye ve yeniden sosyalleşme bağlamında hükümlünün incelenmesi: İstanbul Denetimli Serbestlik Müdürlüğü örneği
An analysis of probationers in the context of stigma, social capital and resocialization: The case of the Istanbul Probation Directorate
  1. Tez No: 996782
  2. Yazar: RAMAZAN AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CİHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, cezaevi sonrası denetimli serbestlik altındaki bireylerin topluma yeniden entegrasyon süreçlerini, stigma, sosyal sermaye ve yeniden sosyalleşme kavramları ekseninde incelemektedir. İstanbul Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nde yürütülen nitel araştırma, adli sicil kaydının yarattığı güçlü damgalamaya rağmen, sosyal sermayenin yeniden sosyalleşmeyi mümkün kılan temel dinamik olduğu hipotezini test etmektedir. Araştırmanın bulguları, formel istihdam kanallarını tıkayan stigmanın, özellikle aile ve yakın çevreden oluşan bağlayıcı sosyal sermaye aracılığıyla aşılabildiğini göstermektedir. Sosyal sermaye, bu bağlamda, damgalamayı nötralize eden bir ilişkisel direnç mekanizması olarak işlev görmektedir. Ancak bu yeniden sosyalleşme süreci, tam bir entegrasyon değildir. Bireyler, köprüleyici sosyal sermayeden yoksun oldukları için, genellikle mevcut sosyal statülerini korumakla sınırlı kalan bir“hayata tutunma çabası”içindedirler. Denetimli serbestlik sistemi ise, bireysel farkındalık yaratmada başarılı bir“tampon kurum”olsa da, bu“tutunma”halini ilerlemeye dönüştürecek yapısal destekleri sunmada yetersiz kalmaktadır. Bu çalışma, sosyal sermaye ve tampon mekanizma kavramlarını Türkiye'deki kriminoloji literatürüne taşıyarak özgün bir kuramsal katkı sunmaktadır. Sonuç olarak, yeniden sosyalleşmenin, sadece bireysel bir irade meselesi değil; stigma, sosyal sermaye ve kurumsal destek arasındaki karmaşık diyalektiğin bir ürünü olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the reintegration processes of individuals under probation after prison, focusing on the concepts of stigma, social capital, and re-socialization. The qualitative research, conducted at the Istanbul Probation Directorate, tests the hypothesis that social capital is the fundamental dynamic that enables re-socialization, despite the strong stigmatization caused by a criminal record. The findings of the research show that stigma, which blocks formal employment channels, can be overcome through bonding social capital, which consists of family and close circles. In this context, social capital functions as a relational resistance mechanism that neutralizes stigmatization. However, this re-socialization process is not a full integration. Individuals, lacking bridging social capital, are often in a“struggle for survival”that is limited to maintaining their existing social status. The probation system, while a successful“buffer institution”in creating individual awareness, falls short in providing the structural support to transform this survival state into progress. This study offers a unique theoretical contribution by bringing the concepts of social capital and buffer mechanism into the criminology literature in Turkey. In conclusion, it has been demonstrated that re-socialization is not merely a matter of individual will, but a product of the complex dialectic among stigma, social capital, and institutional support.