Ayakabı sanayiinde yönetim ve organizasyon sorunları
- Tez No: 51302
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜNAL AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
VII ÖZET Son yıllarda, Türkiye'de ayakkabı sanayiinde ilerlemeler gözlenmektedir. Bu ilerlemenin altında yatan temel neden.işçilik maliyetlerinin ucuz oluşu, kalitede dünya lideri İtalya'yı yakalamış olmamız, ülkemizin Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ile yakınlaşması batının dikkatini çekmiş» ülkemizi köprü görevi üstlenecek pozisyona sokmuştur. İşte bu çalışmada, gelişmekte olan ayakkabı sanayimizdeki organizasyon ve yönetim sorunlarını tesbit etmek ve çözüm önerileri geliştirmek amacıyla uygulamalı bir araştırma yapılmıştır. O halde etkin bir yönetim ve organizasyona önem verecek olan ayakkabı sanayimiz, diğer ülkeler üzerinde ekonomik dengeyi kurabilirler. Günümüzde iyi organize olan firmalar üstün duruma geçerlerken, rekabette başarılı olmakta ve lider duruma gelmektedir. Araştırmadan daha sağlıklı sonuçlar elde edebilmek için, anket metodu kullanılmıştır. Anket sonuçları değerlendirildikten sonra, tesbit edilen yönetim ve organizasyon sorunlarına ilişkin çözüm önerileri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT It is observed that there is improvement in shoe industry in Turkey in the last years.The main reason for this improvement is cheap effort cost price, to reach the Italian quality which is the leader in the world and western countries called attention on Turkey because of becoming close to The Middle East Turkish Republics.These reasons made our country to have a bridge between east and west. In this research, I have determined the management and organization problems in developing shoe industry and made applied research for improving the solutions.In that case, our shoe industry which will give importance to active management and organization can set up balance on economy on the other countries-Nowadays, the companies which have good organization pass through superior position and they are successful in competing and come to the leader position. I used survey method to have reliable results in this research. After evaluating the survey results, I had brought up the solution proposals that are determined for management and organization problems.