Tms 16'ya göre maddi duran varlıkların sağlık kurumlarında muhasebeleştirilmesi: Bir özel hastane örneği
Accounting for according to tas 16 tangible fixed assets accounting at health institutions: The case of private hospital
  1. Tez No: 513087
  2. Yazar: MERVE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENİS BAHA BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Küreselleşme ile birlikte, ülkeler ekonomik anlamda birbirleriyle daha çok iletişim içerisine girmişlerdir. Küreselleşme, birçok disiplini etkilediği gibi muhasebe bilimini de etkilemektedir. Bu nedenle ülkeler arasında uluslararası düzeyde anlaşılabilir ve çok yönlü iletişime olan ihtiyaç önemli bir sorun olarak ortaya çıkmıştır. Her işletme muhasebe kayıtlarında farklı uygulamalar kullanmaktadır. Bu işletmelerle ilgili çıkar gruplarının işletmelerin finansal durumu ile ilgili bilgi almak istediklerinde önemli problemler ortaya çıkmış ve bunun sonucunda bu sorunların ortadan kaldırılması için muhasebe işlemlerinde birliği sağlamak amacıyla muhasebe uygulamalarında standartlaşmaya ihtiyaç duyulmuştur. Bu standartlardan biri olan Türkiye Muhasebe Standardı (TMS) 16 Maddi Duran Varlık Standardı ile işletmelerin maddi duran varlık unsurlarının muhasebe kayıtlarının nasıl yapılması gerektiği ortaya konmaktadır. Bu çalışma, hastanelerin toplam varlıkları içerisinde büyük öneme sahip olan ve önemli bir yer tutan maddi duran varlık kayıtlarının TMS 16 Maddi Duran Varlıklar standardı açısından muhasebeleştirilmesi ve değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma bir özel hastanede yapılmıştır. Nitel araştırma yöntemine dayanan gözlem, görüşme ve veri toplama ile yapılan bu çalışmadaki veriler; araştırma yapılan hastanedeki ilgili kişilerle yapılan yüz yüze görüşme yoluyla, maddi duran varlıklara ait idari ve mali kayıtların analizinin yapılmasıyla ve araştırmacının ilgili birimlerdeki gözlem ve çalışmaları sonucu elde edilmiştir. Elde edilen veriler TMS 16'ya göre muhasebeleştirilmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar, mevcut sistem ile Türkiye Muhasebe Standartlarını karşılaştırma olanağı sağlamıştır ve farklılıklar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
As a result of globalization countries have much closer economic relationships between each other. Globalization has affected the science of accounting as the other disciplines. Therefore at the international level between countries can be understood and multi-faceted communication needs has emerged as a major problem. Operatings use different applications in accounting records.These enterprises to Interest groups related when they want to get information about the financial status of the enterprises has emerged as a major problem and therefore standardization in accounting applications is needed because to provide unity in accounting. Turkish Accounting Standards 16 Tangible Fixed Assets Standard is one of the this standards. This standard shows how to do accounting records in tangible fixed assets. This research is made to aim tangible fixed assets of horpitals that total assets that are of great importance recording. This research has been done in order to account and evaluate TMS 16 Tangible Assets Standard. The research was conducted in a private hospital.The research was conducted by qualitative research method. The data through interviews with persons who are involved in working in hospitals and observation and working in the relevant departments was obtained by the researcher. This data are recognized according to the Turkish Accounting Standards 16 . This resultsallows for comparisonthe current systemwith Turkish Accounting Standards and differences are revealed.