Sağlık çalışanlarının HPV enfeksıyonu ve aşısı hakkında tutumu ve bilgi düzeyinin değerlendırılmesı
Assesment of healthcare professionals' knowledge levels and attitudes towards HPV infection and vaccines
  1. Tez No: 862129
  2. Yazar: İPEK ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç:Sağlık çalışanlarının HPV enfeksiyonu ve aşısı hakkında tutumu ve bilgi düzeyinin değerlendirilmesi. Gereç ve Yöntem: Şişli Hamidiye Etfal SUAM Aile Hekimliğine bağlı Çalışan Sağlığı polikliniğine herhangi bir sebeple başvuran sağlık çalışanlarının sosyodemografik verilerinin yanı sıra HPV enfeksiyonuyla ve aşısı hakkında bilgi düzeyleri, tutumu ile davranışlarını değerlendiren 28 soru ve 16 soruluk Karolina HPV Aşılama Tutumları ve İnançları Ölçeği kullanılmıştır. Sonrasında anket verileriyle farkındalık değerlendirilecektir. McRee ve ark. tarafından 2010 yılında ergenlik çağında çocuk sahibi olan ebeveynlerin HPV aşılanmasıyla ilgili tutum ve inançlarını değerlendirmek amacıyla tasarlanmıştır. Ölçek 4 faktör içermektedir ve 16 maddeden oluşmaktadır. Anlamlı fark bulmak için α=0.05, 1-β=0.95 ken yani hata miktarı 0.005 ve testin gücü %95 iken örneklem genişliği en az 152 kişi olarak belirlenmiştir. Bulgular: Katılımcıların %68,1'inin (n=109) 30 yaş altı, %66,9'unun (n=107) kadın, %68,8'inin (n=110) Bekâr/Dul/Boşanmış, %86,9'unun (n=139) hekim, %70,0'ının (n=112) 5 yıl ve altı görev yaptığı, %70,6'sının (n=113) dâhili bilimlerde görev yaptığı, %95,0'ının (n=152) sağlık sigortasının olduğu,%78,9'unun (n=120) sağlık sigorta türünün SGK olduğu, %83,1'inin (n=133) çocuğunun olmadığı, %80,0'ının (n=128) kronik hastalığının olmadığı, %98,1'inin (n=157) çocuğunun kronik hastalığı olmadığı, %96,3'ünün (n=154) herhangi bir akrabasında serviks kanseri olmadığı, %86,3'ünün (n=138) daha öncesinde cinsel yolla bulaşan bir hastalık geçirmediği, 83,8'inin (n=134) daha önce vücudunda siğil olmadığı belirlenmiştir.Katılımcıların %71,3'ünün (n=114) HPV aşısı olduğu, %77,5'inin (n=124) PAP smear testi yaptırmadığı, %95,0'ının (n=152) rahim ağzı kanserinin önlenebileceğini düşündüğü, %56,9'unun (n=91) HPV'nin sebep olabileceği hastalıklar hakkında çok bilgisinin olduğu ve %41,3'ünün (n=66) HPV aşısı hakkında çok bilgisinin olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların %91,3'ünün (n=146) HPV aşısı rutin aşılama takviminde olsa ve ücretsiz olsa çocuğuma yaptırırım dediği ve %61,9'unun (n=99) HPV aşısının Sağlık Bakanlığı takviminde yer almaması güvenilirliği hakkında endişe vermediğini düşündüğü belirlenmiştir. Sonuç: Yapılan araştırmada sağlık çalışanlarında HPV enfeksiyonu ve aşıları hakkında bilgi düzeyi literatürdeki diğer çalışmalar tarandığında nispeten yüksek saptanmıştır. Aynı zamanda HPV aşısı olma oranları da yüksek saptanmıştır. Aşı uygulaması önündeki en büyük engeller rutin aşılama takviminde olmaması ve aşının pahalı olmasıdır. Bilgi eksikliğinin giderilmesi, aşının ulusal aşı takvimine dahil edilmesi ve sigorta kapsamına alınması ile HPV aşısına ilginin ve farkındalığın büyük ölçüde artacağı tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Materials and Methods: The study employed the Carolina HPV Vaccination Attitudes questionnaire, consisting of 28 and 16 questions, to evaluate the sociodemographic data as well as knowledge levels, attitudes and behaviors regarding HPV infection and vaccine among healthcare workers who apply to Family Medicine; employee health polyclinic of Şişli Hamidiye Etfal Health Application and Research Center. Afterwards, awareness will be evaluated with survey data. McRee et al. It was developed in 2010 to evaluate the attitudes and beliefs of families with teenage children regarding HPV vaccination. The scale has 4 factors and consists of 16 items. A sample size of at least 152 participants was determined to detect significant differences, with α = 0.05, 1-β = 0.95, yielding a test power of %95 and an error margin of 0.005. Results: 68.1% (n=109) of participants were under 30 years of age, 66.9% (n=107) were women, 68.8% (n=110) were single/widowed/divorced, 86.9% (n=139) were physicians, 70.0% (n=112) worked for 5 years or less, 70.6% (n=113) worked in internal medical sciences, 95.0% ( n=152) had health insurance, 78.9% (n=120) had SGK, 83.1% (n=133) had no children, 80.0% (n=128) 98.1% (n=157) had no chronic disease, 98.1% (n=157) had no chronic disease, 96.3% (n=154) had no relatives with cervical cancer, 86.3% (n=138) was determined that they had not had a sexually transmitted disease before, and 83.8% (n = 134) had not had warts on their body before. 71.3% (n = 114) of the participants had received the HPV vaccine, and 77.5% (n = 124) did not have a PAP smear test, 95.0% (n=152) thought that cervical cancer could be prevented, 56.9% (n=91) had a lot of knowledge about the diseases that HPV could cause, and 41.3% people (n=66) had a lot of knowledge regarding the vaccine. It was determined that 91.3% (n=146) of the participants said that they would have their child get the vaccine if it was in the routine vaccination calendar and it was free of charge, and 61.9% (n=99) thought that the fact that the HPV vaccine not being included in the Ministry of Health calendar did not cause concern about its reliability. Conclusion: In the study, the knowledge level among healthcare professionals about HPV infection and vaccines was found to be relatively higher compared to other studies in the literature. At the same time, HPV vaccination rates were also found to be high. The biggest obstacles to vaccination was that it was not part of the routine vaccination schedule and that the vaccine was expensive. It is estimated that the appeal and awareness in the HPV vaccine will increase significantly by overcoming the lack of information, including the vaccine in the national vaccination calendar and covering it with insurance.