The relationship between traumatic life events, posttraumatic stress and volunteer motivations
Travmatik yaşam olayları, travma sonrası stres ve gönüllü motivasyonları arasındaki ilişki
  1. Tez No: 513122
  2. Yazar: AYŞENUR YALINKILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU KARAKULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada travmatik yaşam olayları, travma sonrası stres düzeyi ve gönüllü motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Daha spesifik olarak ise herhangi bir gönüllü motivasyonun iyileştirici ya da zarar verici etkisinin olup olmadığı incelenmiştir. Çalışma yaşları 18 ile 67 arasında değişen 237 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılardan demografik sorular, gönüllü motivasyon envanteri, travmatik yaşantılar kontrol listesi ve DSM-5 için TSSB kontrol listesinden oluşan online bir anketi doldurmaları beklenmiştir. Çalışmanın sonucu kaçınma motivasyonları ile gönüllü davranış sergilemenin TSSB geliştirme açısından zararlı bir etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Diğer motivasyon tipleri için iyileştirici bir etki gözlenmemiştir. Yaşanılan travmanın şiddeti TSSB'yi yordayan en önemli faktör olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to examine the relationship between traumatic life event, posttraumatic stress and volunteer motivations. More specifically, any possible healing or detrimental effects of volunteer motivation were investigated. Study was conducted with 237 participants whose aged ranged from 18 to 67 years. All of the participants were asked to complete an online survey which includes demographic questions, Volunteer Function Inventory (VFI), the Traumatic Events Checklist and the PTSD Checklist for DSM-5 (PCL 5). Result of the study showed that the protective function of volunteering had a detrimental effect in term of developing PTSD. A healing effect of any volunteer motivation was not observed. Trauma severity was found the strongest predictor of PTSD.