680 febril konvülziyonlu hastanın retrospektif olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 513215
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA KEMAL YAVUZ GÜRER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Febril konvülsiyon (FC) çocukluk çağında en sık görülen nörolojik bozukluktur. Bu çalışmanın amacı, bu hastaların demografik verilerinden rekürrens ve epilepsi gelişimi için risk faktörlerini belirlemekti. Hastanemize başvuran 680 hasta retrospektif olarak incelendi. Sadece FC'si olan hastalar grup 1 olarak ve grup 2'den sonra FC'den sonra epilepsi geliştiren hastalar olarak tanımlandı. Demografik parametreler, ebeveyn akrabalığı, FC'lerin ailesel öyküsü veya epilepsi, profilaktik tedaviye başlama kriterleri arasında iki grup arasında karşılaştırma yapıldı. tedavi, nüks için risk faktörleri ve elektroensefalogram sonuçları. Çalışmaya 399 erkek (% 59) ve 281 kadın (% 41) olmak üzere toplam 680 hasta dahil edildi. 652 olguda (% 95.8, grup 1) FC tanısı konuldu ve 28 (% 4.2, grup 2) epilepsi tanısı kondu. Grup 1'de FCs pozitif bir aile öyküsü istatistiksel olarak anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Öte yandan, grup 2'de patolojik doğum ve ebeveyn akrabalığı öyküsü daha yüksek bulundu. Profilaktik tedavi, grup 2'nin% 89.3'üne ve grubun% 40.3'üne uygulandı. 1.Küresel konvülsiyonlar ailede korku ve panik yaratır ve Türkiye'de önemli bir sağlık sorunudur. Ulaşılan sonuç, ateşli hastalarda ailelerin eğitimi ve epilepsi gelişme riski taşıyan hastaların doğru tanımlanması ile profilaktik tedavinin gereksiz şekilde uygulanmasının önlenebilmesidir.
Özet (Çeviri)
Febrile convulsion (FC) is the most common neurological disorder in childhood. The aim of this study was to determine the risk factors for recurrence and the development of epilepsy from the demographic data of these patients.A retrospective study was made of 680 patients with FC who presented to our hospital. Patients with only FC were defined as group 1 and those who developed epilepsy after FC as group 2. Comparisons were made between the 2 groups of the demographic parameters, parental consanguinity, familial history of FCs or epilepsy, criteria for starting prophylactic treatment, response to treatment, risk factors for recurrence, and results of electroencephalogram.The study included a total of 680 patients comprising 399 males (59%) and 281 females (41%). A diagnosis of FC was made in 652 cases (95.8%, group 1), and epilepsy was diagnosed in 28 (4.2%, group 2). A positive familial history of FCs was determined statistically significantly higher in group 1. On the other hand, a history of pathological birth and parental consanguinity was found higher in group 2. Prophylactic treatment was administered to 89.3% of group 2 and 40.3% of group 1.Febrile convulsions create fear and panic in the family and are a significant health problem in Turkey. The conclusion that has been reached is that the unnecessary administration of prophylactic treatment could be prevented with education of the families on the subject of fever and correct identification of patients at risk of developing epilepsy.