Dört ve beş yıldızlı otel mutfak şeflerinin işten ayrılma nedenleri
The reasons of leaving job the four and five star hotel kitchen chefs
  1. Tez No: 513258
  2. Yazar: TUNCAY ÇANAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA BİRDİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı, otel mutfak şeflerinin işten ayrılma nedenlerini belirlemektir. Araştırmada tarama modeli kapsamında çoklu veri toplama stratejilerini içeren çeşitlemeden (triangulation) faydalanılmıştır. Araştırmanın uygulaması iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamasında 8-13 Mayıs 2018 tarihleri arasında 22 otel mutfak şefi ile yarı- yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. İkinci aşamasında ise 8 Mayıs - 1 Haziran 2018 tarihleri arasında otel mutfak şeflerinin işten ayrılma nedenlerini belirlemeye yönelik bir anket çalışması uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Mutfak Şefi Görüşme Formu ve Mutfak Şeflerinin İşten Ayrılma Nedenlerini Değerlendirme Anketi kullanılmıştır. Yarı- yapılandırılmış görüşme ile elde edilen verilerin çözümlenmesinde betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Anketle elde edilen verilerin çözümlenmesinde, frekans, yüzde, aritmetik ortalama, t-testi ve varyans analizlerinden faydalanılmıştır. Araştırmaya katılan otel mutfak şeflerinin işten ayrılmalarına etki eden en önemli iki unsurun“ücret seviyesinin düşüklüğü”ve“uzun çalışma saatleri”olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda, uygulamaya yönelik çıktılar tartışılmış, gelecek araştırmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the reasons for hotel kitchen chefs to leave their jobs. Research from variations in the scope of the screening model that includes multiple data collection strategies (triangulation) was utilized. The application of the research was carried out in two stages. In the first phase, semi-structured interviews with 22 hotel kitchen chefs were conducted between May 8 and 13 2018. In the second phase, a questionnaire survey was conducted to determine the reasons for hotel kitchen chefs to leave work between 8 May and 1 June 2018. In the survey, Kitchen Chef Interview Form and Kitchen Chef's Survey on the Reasons for Leaving the Job were used as data collection tools. A descriptive analysis technique was used to analyze the data obtained by the semi-structured interview. Frequency, percentage, mean, t-test and analysis of variance were used in analyzing the data obtained with the questionnaire. The two most important factors affecting the break-out of hotel kitchen chefs were found to be“low wage levels”and“long working hours”. In conclusion, application-oriented findings have been discussed and suggestions have been presented for further research.