Ergenlerde pozitif psikoloji eğitiminin yaşam doyumu ve kimlik gelişimi üzerine etkileri
The effects of positive psychology training on life satisfaction and identity development of adolescence
  1. Tez No: 513260
  2. Yazar: AYSU BAYRAKÇI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÜNÜBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışma Kişisel Gelişim adıyla bilinen Pozitif Psikoloji 'ye dayalı eğitimlerin ergenlerin yaşam doyumuna ve kimlik gelişimine olan katkısını görmektir. 3 aylık çalışma öncesinde ve sonrasında öğrencilere ve eğitimi almamış arkadaşlarına verilerek karşılaştırma sağlanmıştır. Çalışmaya katılacak 25 öğrencinin bir kısmı bazı sebeplerden dolayı eğitimlerine devam edememişlerdir. Veriler araştırmacı tarafından üretilmiş olan sosyodemografik verin formu ile, Huebner'in geliştirdiği Yaşam Doyumu Ölçeği ile Luckyx'in geliştirdiği Kimlik Gelişiminin Boyutları Ölçekleri verilmiştir. Öğrencilerin yaşları 16-17 arasında değişmektedir. Çalışmada karşılaştırmalar için pair-t testi uygulanmıştır.Sonuçlara göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Ancak Kimlik Gelişimi'nin boyutları ölçeğinin bazı alt kategorilerinde çalışma öncesine göre eğitim almış grupta artış gözlemlenmiştir. Bir sonraki araştırmada örneklemin daha fazla sayıda tutulması ve eğitimin daha uzun tutulması anlamlı bir sonuç çıkabilme ihtimalini arttırmasından dolayı önerilir.
Özet (Çeviri)
This study examines whether the Positive Psychology course which is given for 3 months has a significant positive effect on high school students' life satisfaction and identity development levels. 50 students who were consisted of 25 students who received the course and 25 who didn't receive participated in the survey. Their ages varied between 16-17. However, some students dropped off the program due to some inconvenience. The data of the survey were collected with researcher created socio-demographic form which asked age, socio-economic levels and educational levels of the families, life-satisfaction scale, identity development scale. Paired t-test was used in the analysis of data obtained. It was hypostasized that human development training had an effect on life satisfaction and identity development levels of adolescence. However, after 6 weeks of training process no significant difference was found. The results show that although there is no significant difference, experimental group has higher scores in identity development scale compared to the control group after the training. The results may show that personal growth training doesn't have an effect on identity development score significantly, but it has some effect on four sub-dimensions. This can be due to the restricted amount of the training period. Longer training period might give more reliable results.