Merkez Bankası para politikası araçlarının banka karlılık performansları üzerindeki etkisi
The influence of the monetary policy tools on the profitability performance of banks
- Tez No: 513380
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİCABİ ERSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışma ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) para politikası araçlarının Türkiye'deki halka açık banka karlılık performansları üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışmada, 2003-2016 arasındaki yıllara ait üç aylık veriler kullanılarak bankaların karlılık performansı Panel VAR modeli ile tahmin edilmektedir. Analizde dışsal değişken olarak para politikası araçlarından ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti ve zorunlu karşılıklar ele alınırken, banka performans göstergesi olarak ise net faiz geliri, aktif karlılığı ve özkaynak karlılığı içsel değişkenleri oluşturmaktadır. Panel VAR modeli bulgularına göre; ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti ve zorunlu karşılıkların banka performansının oluşumunda çok az etkisinin olduğu, diğer yandan dışsal değişkenlere verilen şoklarda bankaların farklı tepkiler verdikleri, bununla birlikte kısa süre içinde mevcut yeni duruma adapte olarak dengeye geldikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the influence of the monetary policy tools of Central Bank of Turkey on the profitability performance of publicly traded banks. In this study, the profitability of bank's performances is estimated by using the Panel VAR model and quarterly data covering the period between 2003 and 2016. In the analysis, among the monetary policy tools, weighted average funding cost and the required reserves are taken as external variables while net interest margin, return on assets and return on equity constitute the internal variables as the banking performance indicators. According to the Panel VAR model findings, weighted average cost and the required reserves have very little influence on the formation of the banking performance. On the other hand, in the impulse-response analysis of our study, it has been observed that banks give different reactions to the external variables in the process of shocks, but they adapt to the new situation soon and get balanced.