İş sağlığı ve güvenliğinde risk değerlendirmesi (5x5 ve Fine-Kinney yönteminin bina inşaatında uygulanması)
Risk assessment in occupational health and safety (being implemented of 5x5 and Fine-Kinney methods at building construction)
  1. Tez No: 513403
  2. Yazar: BUŞRA ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Endüstri İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Çalışma koşulları ve ortamının sağlığa uygun olmaması, çalışanların yeterli düzeyde gerekli eğitimi almamasından dolayı yaşanılan bilinçsizlik, ergonomik olumsuzluklar ve çalışanların kişilik yapıları iş kazaları ve meslek hastalıklarının yaşanmasına neden olmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği, bireyleri iş kazaları ve meslek hastalıklarından korunmaları adına yapılacak olan tüm uygulamaları kapsamaktadır. Bu uygulamaların esas amacı ise iş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesidir. Her sektörde birçok tehlike ve risk mevcut olduğundan dolayı bireylerin çalışma hayatı boyunca tehlikeli durumlarla karşılaşma olasılığı bulunmaktadır. Risk değerlendirmesi, yapılan iş ile ilgili faaliyetlerle ilişkili tehlikeleri ve riskleri belirleyen, maruz kalmanın etkilerini hesaplayan ve bunun sonucunda oluşabilecek yaralanma veya sakatlık riskini kontrol altında tutmak adına gerekli olan tedbiri uygulayabilen bir süreçtir. Risk değerlendirmesi, risklerin kontrol edilmesi ve kabul edilebilir seviyede kalması için uygulanması gereken risk kontrolü kararlarını içermektedir. Risk değerlendirmesi uygulamak zorunlu olmakla birlikte birçok işveren ve çalışanın önceden uyarılması ve önlem alınmasına olanak sağlaması adına oldukça önem taşımaktadır. Bu çalışmanın birinci bölümünde iş sağlığı ve güvenliği kavramı, amacı, önemi ve bu konu ile ilgili temel bilgilere yer verilmektedir. İkinci bölümde ise risk yönetimi aşamaları ve risk değerlendirmesi ayrıntılı bir biçimde açıklanmaktadır. Üçüncü bölümde, uygulamada yer alan bina inşaatı faaliyetleri için belirlenen iki yöntemle risk değerlendirmesi yapılmış olup elde edinilen veriler değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Unsuitable working conditions, insufficient workplace health and unconsciousness due to inadequate training of the employees, ergonomic problems and the individual characteristics of the workers cause occupational accidents and diseases. Occupational health and safety encompasses all the applications protecting individuals from occupational accidents and diseases. The main purpose of those applications is, in fact, to prevent occupational accidents and diseases. Since each business sector involves its risks and hazards, there is no chance that an individual doesn't encounter such a dangerous situation throughout their business life. Risk assessment is a process that identifies the potential risks and hazard factors of the actions related to the business sector and that, at the same time, calculating the risk of being exposed to certain materials, applies the required measures so as to keep the risks of physical injury resulting in possible disability status within an acceptable limit. Risk assessment includes taking the risk factors under control and the decisions keeping them within an acceptable limit. The application of the risk assessment is obligatory, as well as it is of great importance that both the employers and the employees are alerted about it beforehand and that the necessary opportunity for it is provided. The first part of this study contains information about the concept, purpose and the importance of occupational health and safety. At the second part the stages of the risk management and risk assessment explained thoroughly. At the third part, two methods of risk management which takes part at building construction practice have been used and the acquired data have been evaluated.