Çok uluslu işletmelerde örgüt kültürünü etkileyen çevre faktörleri farklı faaliyet alanlarındaki iki çok uluslu işletmede karşılaştırmalı analiz
- Tez No: 51345
- Danışmanlar: GÜNEŞ N. BERBEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Çok uluslu işletmeler,uluslararası faaliyetlerinde başarılı olmak için hızla değişen çevresel koşullara uyum sağlamalıdır. Çevresel koşullar faaliyet gösterilen her ülkeye göre değişiklik gösterir.Her ülkenin ekonomik,politik,kültürel ve teknolojik faktörlerindeki değişiklere uyum sağlamak,güçlü bir örgüt kültürü ile mümkündür. Örgüt kültürü organizasyonu ayakta tutan,onun sürekliliğini sağlayan ve organizasyona sağlam bir kimlik kazandıran temel unsurdur. Tezimizin birinci bölümünde,örgüt kültürünün önemi ve içinde ele alman unsurlar ile bunları etkileyen iç ve dış çevre faktörleri ele alınmıştır. ikinci bölümde ise çok uluslu işletmelerde örgüt kültürünün temel unsurları ile bunları etkileyen organizasyon içi çevre faktörleri ve uluslararası çevre incelenmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölüm;ülkemizde biri hizmet sektöründe diğeri sanayi sektöründe çalışan iki çok uluslu işletmenin örgüt kültürü ve çevresel faktörlerin, örgüt kültürüne etkisi konusunda yapılan uygulama çalışmasını içermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Multinational companies doing business in global market must adopt themselves to the rapidly changing environmental factors. Environmental factors are not alike from country to country. It is possible to adopt these factors where every country carries its own economical, political, cultural and technological ones, with strong organizational culture. Organizational culture is a mean of supporting organization, giving continuity and dressing a strong identity to the organization. In the first part of this thesis along with structure and importance of organizational culture, internal and external factors effecting it were analyzed. In the second part of it all cases previous part for the multinational organizations with their own characteristic global environment were analyzed. The last part involves the real cases in TURKEY with two multinational companies in which one of them is in service area and the other is in production arena. Two companies were analyzed in terms of both their culture and environmental factors effecting.