Toplam kalite yönetimi ve eğitim alanında uygulanabilirliği
- Tez No: 51344
- Danışmanlar: PROF.DR. A. HALUK YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET 20. Yüzyılın başlarında bilimsel bir boyut kazanmaya başlayan yönetim kavramı, diğer disiplinlerin katkılarıyla çok kısa bir süre içinde gelişmiş ve pek çok yeni yönetim modeli ileri sürülmüştür. 90'k yılların başından itibaren ülkemizde sık sık sözü edilen bu yönetim modellerinden birisi de Toplam Kalite Yönetimi (TKY) felsefesidir. Son yıllarda, Toplam Kalite Yönetiminin önemi, özel sektörde ve kamu sektöründe giderek artmaktadır. Toplam Kalite Yönetimi; kalite gelişimi, kalite devamlılığı ve kalite iyileştirme çalışmalarının, bir organizasyondaki çeşitli insan gruplarıyla bütünleştiği ve bu nedenle kullanıcının tam doyumunun sağlandığı en ekonomik düzeydeki üretime ve servislere olanak tanıyan bir sistemdir. Uluslararası rekabette, kalite, fiyat, hız gibi faktörlerin önemi giderek artmaktadır. Böyle bir ortamda müşterilerine yüksek kaliteli, düşük maliyetli ürün ve hizmetleri en hızlı biçimde, yeterince çeşitlilikte sunabilen işletmeler kazançlı olmaktadır. Bu kriter karşısında ayakta durabilmek ve yüksek rekabet gücüne sahip olabilmek için yapılacak başlıca çalışmalardan biri Toplam Kalite Yönetimi felsefesini yerleştirmektir. Toplam Kalite Yönetimi, pek çok alanda kullanılmasına rağmen eğitim alanında kullanılmamaktadır. İşletmelerde verimlilik, çıktı ile girdi arasındaki oranla açıklanır. Verimliliği etkileyen önemli faktörlerden birisi yetişmiş insangücüdür. İşletmelere işlerlik kazandıran insan olduğuna göre; çalışacak personelin amaca uygun eğitim sürecinden geçmiş adaylar arasından seçilmesi gereklidir. Topluma yararlı bireyler yetiştirmek yanında kaliteli işgücü ihtiyacını karşılamak eğitimin görevleri arasında yer almaktadır. Böylesine önemli bir görevi üstlenen eğitim sektörünün de verimliliği araştırılmalı, kalitesi arttırılmalı, kısıtlı kaynakların en gerçekçi şekilde değerlendirilmesi sağlanmalıdır. ııToplam Kalite Yönetimi, günümüzde yaşanan rekabet koşullan ve bunun işletmeler üzerindeki olumsuz etkilerinin hafifletilebilmesi için kullanılmaya başlanan bir yönetim anlayışıdır. Etkili bir biçimde uygulandığında kaliteyi yükselten ve sağladığı tasarruflarla harikalar yaratan bir sistem olarak, Toplam Kalite Yönetimi son yıllarda literatürde yerini almaktadır. Ancak, Toplam Kalite Yönetimi felsefesinin uygulanmasının kolay olmadığı da bilinmektedir. Başarısızlıkla karşılaşan pek çok işletme vardır. Bu nedenle, Toplam Kalite Yönetimi anlayışının doğru biçimde algılanıp, anlaşılması işletmelerin başarılı olabilmesi açısından çok önemlidir. Bu çalışmada, Toplam Kalite Yönetimi kavramı, temel unsurları, bu yönetim anlayışının işletmelere sağlayacağı katkılar ve Toplam Kalite Yönetiminin başarılı olarak uygulanabilmesi için gereken koşullar üzerinde durulmuştur. Ayrıca, Toplam Kalite Yönetiminin eğitim sektöründe nasıl uygulanması gerektiğini gösteren bir model önerisi sunulmuştur. Sonuç olarak, bu çalışmanın ileride bu alanda yapılacak çalışmalara bir kaynak teşkil edeceği inancındayım. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The management concept has started to gain a scientific dimension since the early years of the 20th century and continued developing itself with the contribution of the other disciplines. Moreover, the appeared lots of new management models. One of these management models which has been frequently mentioned since 1990 is the Total Quality Management (TQM). In the recent years, Total Quality Management that becomes more important in the private and public sector. Total Quality Management is a system in whicw quality development, quality maintenance and the woks for quality improvement are unified with various groups of people in an organization and thus, which enables production and services in the most economic level by which the total satisfaction of user is provided. Quality, cost, flexibility and time-to- market are the critical success factors to meet the needs of today's global market. To operate successfully in very competitive global marketplaces, manufactures must implement advanced manufacturing and information techniques to provide higher quality product, at less cost with shorter lead times. Total Quality Management is one of the major techniques for achieving excellence from the plant floor to the executive office. Total Quality Management can be used in lots of field and sector. But there is a field and sector in which nobody has used Total Quality Management. This sector is the educational sector. The productivity issue can be explained with the ratio between the input and output in organizations. Obviously, the main factor that influences the productivity is the well trained human resources. As it is known one of the main tasks of the education is to educate capable individuals for the community as well as encountring the qualified human resource need of the community. Thus, productivity researches should be taken into consideration in the education system that carries IVout such a crucial task and the limited resources should be utilized rationally. In today's environment, all companies are facing increasing competitive pressures and they need to use different ways in order to deal with these pressures and survive. One of these ways is Total Quality Management. Total Quality Management is a management style established based on quality. Total Quality Management states that quality is an output of many different activities; therefore, quality management should cover every aspect and activities in a company. In recent years, many companies have obtained significant benefits from adopting Total Quality Management. However, implementing a Total Quality Management philosopy is not easy task. There are several issues to be handled. In this paper, the concept, elements and benefits of Total Quality Management have been presented. Success and failure conditions of Total Quality Management implementation have been discussed. In addition, there is a model in which how Total Quality Management process should be implemented in a educational sector. As a corollary, I believe that this work could be accepted as a resource study for studies in the same field.