Beden eğitimi öğretmenlerinin eğitsel oyun oynatma becerilerinin incelenmesi
Investigation the skills playing educational game of the physical education teachers
  1. Tez No: 513490
  2. Yazar: SERPİL AKÇINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Beden Eğitimi Öğretmenlerinin Eğitsel Oyun Oynatma Becerilerinin İncelenmesi Amaç: Araştırmada mesleki yaşantısı boyunca eğitsel oyunlarla iç içe olan öğretmenlere (beden eğitimi, okul öncesi, sınıf öğrtmenleri vb.) antrenörlere, araştırmacılara yönelik eğitsel oyun oynatma beceri gözlem ölçeği geliştirilerek beden eğitimi öğretmenlerinin oyun oynatma beceri düzeylerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma üç aşamadan oluşmuştur. Birinci aşamada karma yöntemlerden keşfedici sıralayıcı desen ile“Eğitsel Oyun Oynatma Beceri Gözlem Ölçeği”geliştirilmiştir. Araştırmanın diğer bölümlerinde nicel araştırma yöntemlerinden tarama yöntemi kullanılmıştır. Çalışma grubunu Malatya ilinde görev yapan ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 143 beden eğitimi öğretmeni oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak“Eğitsel Oyun Oynatma Beceri Gözlem Ölçeği”kullanılmıştır. Analizler için Mann Whitney U, Kruskal Wallis H ve post hoc testi olarak bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U kullanılmıştır. Bulgular: Beden eğitimi öğretmenlerinin eğitsel oyun oynatma beceri düzeylerinin (X=3.33) çok iyi düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Gözlem ölçeği temalarında beden eğitimi öğretmenlerinin hazırlık evresi (X=3.82) ve oyun oynatma evresindeki (X=3.40) becerileri çok iyi düzeyinde çıkarken değerlendirme evresindeki becerileri (X=2.34) zayıf düzeyinde çıkmıştır. Beden eğitimi öğretmenlerinin cinsiyetlerine ve okul türlerine göre oyun beceri düzeyleri arasında anlamlı bir fark çıkmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigation of Educational Game Playing Skills Of The Physical Education Teachers Aim: The aim of the research is to determine the game playing skill levels of physical education teachers by developing an educational game playing scale for teachers (physical education, pre-school teachers, classroom teachers etc.) coaches and researchers who are constantly intertwined with educational games in their professional life, Materials and Methods: The research is composed of three stages. In the first step“Educational Game Playing Skill Observation Scale”was developed with hybrid sequencer pattern from mixed methods. In the other parts of the study, the screening method of the quantitative research methods was used.“Educational Game Play Skill Observation Scale”was used as data collection tool. The working group is composed of 143 physical education teachers who work in Malatya City voluntarily participating in the research. An observation form was used as a means of collecting data. For the analysis, Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis H test were used and as post hoc test Bonferroni-corrected Mann-Whitney U test was used. Findings: It was determined that the level of educational game play skill (X = 3.33) of physical education teachers was very good. On the observation scale themes, the levels of the preparation phase of physical education teachers (X = 3.82) and the game phase were (X = 3.40) at a very good level, whereas the skills at the evaluation phase (X = 2.34) was at a weak level. There was no significant difference between genders of physical education teachers and gaming levels according to school types (p> 0.05).