İş analizleri ve D.M.İ. Eskişehir Bölge Müdürlüğü'nde bir uygulama
- Tez No: 51350
- Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN GEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Türk Kamu Kesiminde bir kaçı dışında düzenli bir iş analiz çalışmaları yapılmamaktadır. Bu çalışmaların yokluğu Kamu Yönetiminin faaliyetlerini etkili bir biçimde gerçekleştirilmekten alıkoymaktır. Bu yüzden bu çalışmanın amaç D.M.Î Genel Müdürlüğü Eskişehir Bölge Müdürlüğü'ne bağlı iki meydan istasyonunda yapılan iş analizleridir. Birinci bölümde, iş analizi ile bağlantılı olan bazı kavramların açıklanması, iş analizin anlam, önemi ve kullanım alanları verilerek konunun personel yönetimi açısından öneminin vurgulanması amaçlanmıştır. İkinci bölümde iş analizi sürecinin oluşturulmasına değinilmiştir. Analiz ekibinin belirlenmesi, analizi yapılacak işlerin belirlenmesi, iş analizi soru formunun oluşturulması ve bilgi toplama yöntemlerinin belirlenmesi gibi konulara bu süreç içinde yer verilmiştir. Üçüncü bölüm iş analiz bilgilerinin nasıl düzenlenmesi gerektiğinin belirtilmesi amacıyla verilmiştir. Bu amaçla burada önce iş tanımı sonrada iş gereklerinin anlamı, önemi ve kullanım alanları verilerek bunların temel alt faktörleri anlatılmıştır. îkinci Kısım tek bölüm halinde oluşturularak, iki istasyonda yapılan iş analizi çalışmasına yer verilmiştir. Burada önce D.M.İ Genel Müdürlüğü sonrada Eskişehir Bölge Müdürlüğü hakkında verilen kısa bilgiler ile çalışmadan çıkan iş tanım ve gereklerinin daha iyi anlaşılması amçalanmıştır. Yapılan iş analizleri çalışmasında bir süreç oluşturulmuş, sonra da bu süreç içindeki her aşama uygulanarak işler hakkında bilgiler elde edilmiştir. Oluşturulan ve uygulanan bu sürecin son maddesinde elde edilen bilgilerin tüm işler için farklı bir bakış açısıyla değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A regular study of Job analysis Is not done in Turkish Public Sector except some of then. Absense of this study avoid us to realize activities effectively. '/. Aim of this study is to show analysis applied in two Meteorology Station ploced in Military Airport. These stations are connected to Eskişehir District Directory of Meteorologl General Directory. In the first port, it is aimed to explain some concepts related with Job Analysis, to emphosize the meaning and importance of Job Analysis Management by giving the usage ar. The second port is about the forming of Job Analysis process. Determination of Analysis crew, that of procedure which is analysed, forming the form of Job Analysis Questionare, determination of Data Collection Methods are taken as a subject in this study. The third port is about how to desing the Job analysis Knoledge. For this reason, firstly meaning, importance and the usage of Job Descriptont subjects of this study. And also their basic sub-factors are mentioned.. Also second part contains one chapter and the study of Job Analysis which is done in two stations is given place especially in this part. There is a short knowledge about Meteorology General Directory and Eskişehir District Directory. Aim of doing this is to make known the results obtained from the studies of Job Description and Job specification. The aim of this study is to make results clear which are obtained from Job Descriptions and Job specifications. During the study of Job Analysis, a process was formed then knowledge about the jobs is obtained by applying every phase in this process. Knowledge ostained from this study is designed in the last item of process as a Job Description and Job specification. In the final part of this study, knowledge obtained from this study is evaluated by applying difficult point of view.