Cryptocephalinae (Chrysomelidae:Coleoptera) altfamilyasına ait türlerin genital morfolojisi üzerine araştırmalar
Research on genital morphology of subfamily Cryptocephalinae (Chrysomelidae:Coleoptera)
- Tez No: 513543
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KIYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma ile 2013-2015 yılları arasında Çankırı ilinden toplanan Cryptocephalinae alt familyasına ait Cryptocephalus Geoffroy, 1762 ve Pachybrachis Chevrolat, 1836 (Chrysomelidae: Cryptocephalinae) cinslerinden toplam 6 alt cinse ait 22 türün erkek ve dişi genital morfolojileri cins ve alt cinsler bazında karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda Cryptocephalinae alt familyasının genital morfolojileri itibarıyla polifiletik bir grup olduğu yani farklı atalardan geldikleri kanısına varılmıştır. Bu genel değerlendirme dışında, bu çalışmada sadece birer türü incelenebilen Asionus Lopatin, 1988, Heterichnus Warchałowski, 1991, Lamellosus Tomov, 1979, Protophysus Chevrolat, 1836 alt cinsleri hakkında kendi içerinde bir yorum yapma imkanı bulunamamıştır. Diğer taraftan 9 türü incelenen Cryptocephalus Geoffroy, 1762 ve Pachybrachis Chevrolat, 1836 alt cinsinin kendi içerisinde görülen farklılıklar sonucunda polifiletik bir grup olduğu, buna karşın 6 türü incelenen Burlinius Lopatin, 1965 alt cinsinin kendi içerisinde görülen benzerlikler sonucunda monofiletik bir grup olduğu yani ortak bir atadan kanısına varılmıştır. Benzer şekilde 3 türü incelenen Pachybrachis Chevrolat, 1836 cinsinin de kendi içerisinde polifiletik bir grup olduğuna görülen farklılıklar sonucunda karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 22 species male and female genitalia morphplogies were examined comparatively and analyzed belonging to subfamily Cryptocephalinae Cryptocephalus Geoffroy, 1762 and Pachybrachis Chevrolat, 1836 (Chrysomelidae: Cryptocephalinae) collected from Çankırı province between 2013 to 2015. As a result of the study, subfamily of Cryptocephalinae belongs to polyphyletic groups in general genitalia morphologies. It was not possible to make a comment in this study about Asionus Lopatin, 1988, Heterichnus Warchałowski, 1991, Lamellosus Tomov, 1979, Protophysus Chevrolat 1836. Because only one specimen was studied in those groups. 9 species of Cryptocephalus Geoffroy, 1762, 3 species of Pachybrachis Chevrolat, 1836 were examined in this study. Those group were judged to be result of differences seen as a polyphyletic. Burlinius Lopatin 1965, which was examined in 6 species, was a monophlyletic group.