Pregestasyonel ve gestasyonel diabetes mellitusta takip tedavi protokollerimiz ve maternal perinatal sonuçları
- Tez No: 513572
- Danışmanlar: UZMAN HABİBE AYVACI TAŞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmada 1 Mart 2005 – 1 Nisan 2006 tarihleri arasında Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde doğum yaptırılan 16 pregestasyonel diyabetli, 67 gestasyonel diyabetli ve 21 bozulmuş glikoz toleransı olan gebe, 119 normoglisemik gebe ile karşılaştırılarak diyabetle komplike olmuş gebeliklerdeki maternal - perinatal komplikasyonların sıklığı ve maternal özellikleri araştırıldı. Maternal özellikler karşılaştırıldığında pregestasyonel DM, gestasyonel DM ve bozulmuş glikoz toleransı olan grupta yaş ortalaması, gravida ve parite sayıları, normoglisemiklerden yüksek saptanmıştır. Önceki gebeliklerde abortus ve ölü doğum öyküsü açısından gruplar arasında fark yoktu. İri bebek doğurma hikayesi ilk üç grupta normoglisemiklerden daha fazla saptandı. Birinci ve ikinci derece akrabalarında diyabet öyküsü pregestasyonel grupta en fazlaydı. Normoglisemiklerle bozulmuş glikoz toleransı olanlar arasında fark yoktu. BMI ortalamaları pregestasyonel, gestasyonel diyabetlilerde ve bozulmuş glikoz toleransı olanlarda normoglisemiklerden daha yüksek bulundu. Ortalama doğum haftası pregestasyonel grupta diğerlerinden daha düşük saptandı ve ortalama doğum kilosu en fazla GDM grubunda bulundu. Sezaryenle doğum % 62.5 ile en fazla pregestasyonel , % 23.5 ile en az normoglisemik grupta saptandı. Preeklampsi ve polhidroamniyos, ilk üç grupta, normoglisemiklerden daha sık rastlandı. PPROM sıklığı ve prezentasyon anomalisi açısından gruplar arasında istatistiksel fark yoktu. Ölü doğum anlamlı olarak pregestasyonel diyabetli gebelerde daha yüksek saptandı.Konjenital anomali açısından gruplar arasında fark yoktu. Makrozomi ve LGA en sık pregestasyonel grupta saptandı. yenidoğan yoğun bakımına sevk , düşük apgar skoru ve yenidoğan hipoglisemisi pregestasyonel grupta diğerlerinden daha fazla saptandı. Çalışmamızda maternal ve perinatal sonuçların normoglisemik gruptan pregestasyonel gruba doğru gittikçe kötüleştiği sonucuna varılmıştır. Pregestasyonel, 64 gestasyonel dönemlerde; bu tür olgularda, uygun tanı ve tedavi yaklaşımları ile, maternel-fetal morbidite ve mortalitenin mümkün olabilecek en düşük düzeye indirilmesi hedeflenmeli ve sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
From 1 March 2005 to 1 April 2006 in this study, Zeynep Kamil Obstetrics and Gynecology Training and Research Hospital 16 pre-gestational diabetic women who underwent labor at the delivery clinic, 67 gestational pregnant women with diabetes and 21 impaired glucose tolerance, with 119 normoglycemic pregnancies maternal - perinatal in pregnancies complicated by diabetes The frequency and maternal characteristics of complications were investigated. When maternal characteristics were compared, pregestational DM, gestational DM and mean age, gravida and parity numbers in the group with impaired glucose tolerance, higher than normoglycemia. Between the groups in terms of the history of abortion and stillbirth in previous pregnancies There was no difference. In the first three groups, the story of giving birth to more babies is more than normoglycemic. The first and second degree relatives have a history of diabetes in the pregestational group It was greater. There was no difference between normoglycemia and impaired glucose tolerance. BMI averages in pregestational, gestational diabetes and impaired glucose tolerance was higher than normoglycemia.Average gestational week is lower in the pregestational group than others.The mean birth weight was found in the GDM group. Caesarean section was most preputational with 62.5%, with at least 23.5%. normoglycemic group. Preeclampsia and polhydroamnios are more common than normoglycemia in the first three groups. It has been found. PPROM frequency and presentation anomaly between groups There was no statistical difference. Dead birth significantly higher in pregnant women with pregestational diabetes There was no difference between groups in terms of chromogenic anomaly. Makrozomi and LGA was most frequently detected in the pregestational group. shipped to the neonatal intensive care unit, low apgar score and neonatal hypoglycemia in the pregestational group more than others In our study, maternal and perinatal results from normoglycaemic group It is concluded that it has worsened towards the pregestational group. pregestational, 64 in gestational periods; in such cases, with appropriate diagnosis and treatment approaches, maternal-fetal morbidity and mortality to the lowest possible level the download should be targeted and ensured