Azo-azometin bileşikleri, metal komplekslerinin sentezi ve tekstil baskısında kullanımı
The synthesis of azo–azomethine compounds, their metal complexes and using on textile printing
  1. Tez No: 513584
  2. Yazar: MİKAİL TEKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Kimyası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada; öncelikle diazolanmış izopropilanilinin salisilaldehit ile kenetlenme tepkimesinden 2-hidroksi-5-[(E)-fenildiazenil]benzaldehit elde edildi. Bu bileşiğin 2-amino-para krezol, 2-amino-4-klorofenol ve 2-aminofenol ile tepkimesinden azo-azometin ligandları sentezlendi. Azo-azometin ligandlarının bakır bileşiği ile ısıl işleminden Cu kompleksleri hazırlandı. Ligandların ve komplekslerin yapısı, analitik ve spektroskopik yöntemler ile aydınlatıldı. Çalışmamızda sentezi gerçekleştirilen azo-azometin bileşiklerinin ve metal komplekslerinin tekstil elyafını renklendirmesi boya-baskı yöntemiyle yapıldı, Bilgisayar kontrollü renk ölçüm cihazı kullanılarak boyalı kumaşların maksimum absorpsiyondaki reflektans değerleri bulundu. Reflektans değerleri kullanılarak K/S değeri olarak ifade edilen renk şiddeti Kubelka-Munk eşitliği ile hesaplandı. Yıkama, ter (asit ve baz) haslığı sonuçları; yün, akrilik, poliester, naylon, pamuk ve asetat kumaşlarını yapısında bulunduran refakat bezi yardımıyla belirlendi. Sürtünme haslığı ise kuru ve yaş olmak üzere pamuklu kumaş üzerinde incelenerek çalışmamız sonuçlandırıldı. 3/1 S dokuma kumaş ve süprem örgü kumaş üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda daha rijit yapıya sahip kumaşlarda baskı haslık değerlerinin daha yüksek olduğu gözlemlendi. Ayrıca çalışma kapsamında baskı kalitesini etkileyen diğer faktörler (çözücü , pat) incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study; the 2-hydroxy-5 - [(E) -phenyldiazenyl] benzaldehyde was first obtained by the reaction of diazotized isopropylaniline with salicylaldehyde. Azo-azomethyl ligands were synthesized by reaction of this compound with 2-amino-para cresol, 2-amino-4-chlorophenol and 2-aminophenol. Cu complexes were prepared by heat treatment with the copper compound of the azo-azomethine ligands. Structures of ligands and complexes were elucidated by analytical and spectroscopic methods. In our work, the dyeing of textile fibers of azo-azomethine compounds and metal complexes synthesized was done by the dye-printing method. The maximum absorption of the dyed fabrics was found by using a computer controlled colorimeter. The color intensity, expressed as the K / S value using the reflectance values, was calculated by the Kubelka-Munk equation. Wash, sweat (acid and base) fastness results was indicated with the aid of wool, acrylic, polyester, nylon, cotton and acetate fabrics. Our work was finalized by examining the friction coefficient on dry and wet cotton fabrics. 3/1 S woven fabric and supple knitted fabric with more stitched fabrics. There are also other factors that influence the working environment; (solvent, pat)