İşletmelerde vizyon bir uygulama örneği: TUSAŞ Motor Sanayi A.Ş. (TEİ)
  1. Tez No: 51362
  2. Yazar: AKIN DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Vizyon, bir işletmenin değerlerini, içinde bulunduğu durumu, ulaşmak istediği hedefleri belirleyen ve çalışanları ortak bir amaç etrafında bütünleştirerek, işletmeyi arzulanan geleceğe doğru yönlendiren bir süreçtir. Bu tez çalışmasında, işletmelerde vizyon konusu üç bölüm altında, bir işletmedeki uygulama ile birlikte incelenmiştir. Birinci bölümde, işletmelerin yönetiminde yeni bir süreç olarak gündeme gelen vizyon ve öğeleri tanımlanmakta, iş yaşamının giderek değişkenliğini arttırdığı, rekabetin şiddetlendiği günümüzde vizyonun işletmeler için önemi, stratejik planlama ile ilişkisi ve vizyon ihtiyacının anlaşılması ile ilgili konular anlatılmaktadır. İkinci bölümde, vizyon oluşturma süreci ve aşamaları incelenmektedir. Vizyon oluşturma sürecinde aktif görev alması gereken kişiler ve eğitimleri, sürecin başarı ile uygulanabilmesi için gerekli stratejik özellikler, yönetim grubunun, liderlerin ve çalışanların rolleri, vizyonun başarısızlığa uğrama nedenleri özetlenmektedir. Üçüncü bölümde, vizyon oluşturma sürecinin uygulanmasına örnek olarak, TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) incelenmektedir. Onbir yıllık yeni bir işletme olmasına rağmen TEI, ABD'li ortağı GEAE'nin de katkısı ile uluslararası standartlarda güvenilir, yüksek kalitede ve düşük maliyetle uçak motoru parçası üretimi yapan bir kuruluş olarak kendini kanıtlamış, her alanda uyguladığı, modern yönetim teknikleri ile özellikle 1990'lı yıllarda, dünyada meydana gelen hızlı değişime ayak uydurabilmiştir. Bu bölümde, TEI'nin vizyon oluşturma sürecinde izlediği yöntem anlatılmakta, uygulamanın olumlu yanları ve eksik kalan yönler analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Vision is a process which determines values, current situation and the future targets of an organization by gathering the organization and the people towards a common goal. In this thesis, the subject of organizations vision has been examined in three chapters, including an example of an application. In section one, the vision and its elements, which is a new process in management of organizations have been described. The importance of a vision, the relationship between the vision and the strategic planning, the understanding of a need for a vision in today's changing and competitive business life has been explained. In section two, the process of developing a vision and its steps have been reviewed. The people who should be involved in the process of developing a vision and their training have been described. Also strategic necessities, the roles of management, leaders and the employees for the successful implementation of a vision have been explained; the reasons of an unsuccessful vision have been summarized. In the third section, TUSAŞ ENGINE INDUSTRY INC. (TEI), has been reviewed as an example for the application of a vision development process. Although TEI is only an eleven year old organization, with the support of its partner GEAE (an American Company) it has proved itself as a reliable company in international «standards; and a low cost, high quality aircraft engine component's manufacturer. TEI has applied modern management techniques in every aspect and kept up with rapidly changing business world specially in 1990's. In this section, the procedure pursued by TEI in the development of the vision is explained. The positive and the inadequate aspects of what have been applied are analyzed.