Türkiye'nin Gümrük Birliğine geçişte Avrupa Birliği'nin ortak gümrük tarifesine uyumu
  1. Tez No: 51361
  2. Yazar: ERCAN ÖNGÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FETHİ HEPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET- Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında gerçekleştirilen Gümrük Birliği (GB) anlaşması, gerek anlşmanın sağlanmasından önce, gerekse anlaşmanın sağlanmasından sonra iki tarafa da bazı yükümlülükler getirmiştir. Bunlar bir takım teknik engellerin kaldırılması, mevzuat uyumlaştırılması vb. gibi konulan içermektedir. Bu çalışmada, Türkiye'nin, Avrupa Birliği'nde uygulanan Ortak Gümrük Tarifesi (OGT)'ne uyum çalışmalarını ve uygulamadaki durumu ele alınmıştır. Avrupa Birliği'nin oluşumuna esas teşkil eden üç konu bilindiği gibi, doğudan (SSCB'den) algılanan siyasal ve askeri tehdit, Batı Avrupa'da tarih boyunca yaşanan Alman-Fransız gerginliği ve Amerka Birleşik Devletleri (ABD)'nden algılanan ekonomik tehdittir. Bu nedenlerle bir araya gelen ülkeler zaman içinde ilk iki tehdidin önemini yitirmesiyle birlikte, ekonomik bütünleşme konusu üzerinde yoğunlaşmışlardır. İlk olarak kendi aralarında ticarete engel olan konularda uyumlaşmaya giderek bir Gümrük Birliği gerçekleştirmişler ve üçüncü ülkelere karşı da aynı ticari yaptırımları uygulamayı esas almışlardır. İşte bu uygulamanın gerçekleştirilmesi için Ortak Gümrük Tarifesi (OGT) oluşturulmuştur. Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ile ticari bir bütünleşme için, ön şart olarak getirilen Ortak Gümrük Tarifesi'ne uyum çalışmaları yaklaşık 23 yıllık bir geçmişe sahiptir. Zaman içinde çeşitli ekonomik ve siyasi nedenlerle sekteye uğrayan uyum çalışmaları, 1.1.1996 itibariyle son bulmuştur. Türkiye bu tarihten itibaren AB ile olan ticaretinde (tarım ürünleri ve bazı hassas ürünler hariç) her türlü engelleri kaldırmış ve üçüncü ülkelere karşı da AB'nin dış ticaret politikasına uygun olarak Ortak Gümrük Tarifesi'ni uygulamaya başlamıştır. Bu oluşumun kısa vadede Türkiye açısından ne tür sonuçlar doğuracağı pek bilinemezken, uzun vadede Türk Sanayiinin rekabet gücünün artması durumunda ticaret potansiyelinin ve buna bağlı olarak üretimin de artması kaçınılmazdır.
Özet (Çeviri)
-ABSTRACT- The European Union's Custom (CU) Agreement signed by Turkey and European Union (EU) brought obligations to both parties before and after the agreement. This concept covers the objectives and items; such as, eliminating certain technical barriers, harmonization of related regulations, etc... In this study, Turkey's phase-out period in relation to the Harmonized Customs Tariff (HCT) applied in European Union and the current situation were included. As it is commonly known, three reasons caused the foundation of European Union is the perceived eastern military and political threat originating from former Soviet Union, German-French conflict prevailing in the Western Europe during the history, and the comprehended economical threat caused by United States of America (USA). Countries associated under this conditions have concentrated on economical harmonization target as preceding two threats were disappearing with time. Firstly, they realized custom agreement by eliminating the commercial obstacles incurred by members and basically decided on the applications of same commercial regulations to the third party. For this reason, Harmonized Customs Tariff (HCT) was presented. In Turkey, the prerequisite phase-out period oriented to Harmonized Customs Tariff (HCT) being introductry to European Union (EU) has been continued for 23 years. The phase-out period in which various economical and political obstacles were encountered with time was ended on January 1, 1996. After this date, all types of commercial barriers (except for parts connected to the agricultural and some crucial products) between Turkey and EU were eliminated by Turkey and in accordance with the Foreign Trade Policy of EU, Harmonized Customs Tariff was started to be applied against the third party. Although, the possible short-term effects of this formation is not predicted accurately; as a long term effect, an increase in our trade and accompanying enhance in manufacturing as the Competitiveness potential of the Turkish Industry develops with time were absolutely realized.