Çocukların gözü ile bakım kalitesinin değerlendirilmesi: Bir ölçek geliştirme çalışması
Evaluation of quality of care from childrens point of view: A scale development study
- Tez No: 513642
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEDRİYE AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÇOCUKLARIN GÖZÜ İLE BAKIM KALİTESİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ: BİR ÖLÇEK GELİŞTİRME ÇALIŞMASI Araştırma, çocuk kliniklerinin primer bakım alıcıları olan çocuklar tarafından bakım kalitesinin değerlendirilmesine yönelik geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı geliştirmek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma metodolojik tiptedir. Çalışmanın örneklemini Ankara il merkezindeki üç hastanenin çocuk kliniklerinde yatan 7-13 yaş grubu 354 çocuk oluşturmuştur. Çalışmanın verileri Kişisel Bilgi Formu ve Çocukların Gözü İle Bakım Kalitesinin Değerlendirilmesi Taslak Ölçeği ile toplanmıştır. İlgili literatür doğrultusunda oluşturulan madde havuzundan seçilen maddelerin oluşturduğu taslak ölçek için kapsam geçerliliği ve yapı geçerliliği yapılmıştır. Yapı geçerliliği için açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Ölçeğin güvenirliği için madde, iç tutarlılık, yarı test ve test tekrar test analizleri yapılmıştır. Ölçeğin açımlayıcı faktör analizi sonucunda toplam varyansın %57.38'ini açıklayan üç faktörlü bir yapıya sahip olduğu saptanmıştır. Doğrulayıcı faktör analizinde veri seti kabul edilebilir ve mükemmel uyum gösteren bir model olarak belirlenmiştir. Ölçeğin iç tutarlılık kat sayısının 0.86 ve alt boyutlarının 0.82 - 0.77 arasında olduğu saptanmıştır. Ölçekten çocukların aldığı puan ortalamasının 37.82 ± 12.18 olduğu ancak ölçeğin alt boyutlarından psikososyal bakım puan ortalamasının (9.33 ± 4.69) çok düşük olduğu bulunmuştur. Araştırmanın sonucunda, geçerli ve güvenilir 15 maddeden oluşan ve“psikososyal bakım”,“fiziksel bakım”ve“bilgilendirme”adlı üç boyutu olan Çocukların Gözü İle Bakım Kalitesinin Değerlendirilmesi Ölçeği geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF QUALITY OF CARE FROM CHILDRENS POINT OF VIEW: A SCALE DEVELOPMENT STUDY This study has been carried out to develop a tool that is valid and reliable, in creating a scale to evaluate the quality of care by the children who are the primary care receiver of pediatric clinics. The study is methodological. The study sample consisted of 354 children aged between 7-13 years who were inpatient at the pediatric clinics of the three hospitals in center in the province of Ankara, Turkey. The data for the study was collected through Personal Information Form and Quality of Care Evaluation Draft Scale. Content validity and construct validity has been conducted for the draft scale created by the items selected from items pool of creating in accordance with the relevant literature. Exploratory and confirmatory factor analysis were conducted for construct validity. İnternal consistency, item-total correlations, split half, and test-retest analysis were performed for the reliability of the scale. As a result of exploratory factor analysis of the scale, it was determined that it has three sub-dimensions which explain 57.38% of the total variance. The data set used confirmatory factor was determined to reflect an acceptable fit and a good fit model. The internal consistency coefficient of the scale was 0.86 and the subscales were between 0.82 and 0.77. It was found that the mean score of the children on the scale was 37.82 ± 12.18, however it was found that lower the mean score (9.33 ± 4.69) of psychosocial care subscales of the scale. As a result of the study, The Scale Evaluation Quality of Care From Children's Point of View which consist of 15 items which valid and reliable and three sub-dimensions named“psychosocial care ”,“physical care”,“information”has been developed.