Anne diyetindeki biotin eksikliğinin yenidoğan işitme yolakları üzerindeki etkisi: Hayvan modeli
The effect of maternal dietary biotin deficiency on hearing pathways: Animal study
- Tez No: 513643
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHRİ GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
AMAÇ: Yeni doğanda biotinidaz enzim eksikliğine bağlı ağır biotin eksikliğinde ciddi nörolojik problemler ve işitme kaybı olduğu gösterilmiştir. Ancak gebelikte annenin diyetinde meydana gelen eksikliklerin yenidoğan üzerindeki etkileri net değildir. Bu çalışmada; annenin diyetle aldığı biotinin yenidoğanda nasıl bir etki yarattığını göstermek istedik. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmaya 16 dişi wister-albino rat ve 4 erkek wister albino rat alınmıştır. Bu hayvanlar 4 gruba ayrılmıştır. Her grupta 2 dişi wister albino rat 1 erkek wister albino ratla aynı kafese konulmuş ve çiftleşmeleri için 3 gün beklenmiştir. Her gruptaki dişi rat hamilelik süreci boyunca grubuna uygun olarak beslendi. Doğum olduktan sonra emzirme döneminde anneler gruplarına göre beslenmeye devam etti. Doğumdan sonra 40. günde her grubun yavru hayvanları DPOAE ve ABR ile değerlendirmeye alındı. BULGULAR: DPOAE ölçümlerinde 3000, 4000, 6000, 8000 ve 10000 Hz'de sinyal gürültü oranlarında 4 grup arasında 4 frekansta istatistiksel olarak fark saptanmadı (p>0.05). ABR 8 ve 16 kHz'de; 4. Grupta dalgaların latens sürelerinin 1., 2. ve 3. Gruplara göre uzadığı gösterilmiştir. Bu uzama istatistiksel olarak anlamlıdır (p0.05) SONUÇ: Biotin; periferik işitme yolaklarından ziyade santral işitme yolaklarını etkilemektedir. Bu çalışma göstermektedir ki; annenin biotin düzeyi hem gebelik hem de doğum sırasında işitme yolaklarının gelişmesi için oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Neonatal biotinidase has been shown to cause serious neurological problems and hearing loss in severe biotin deficiencies due to enzyme deficiency. However, the effects of deficiencies on newborns that occur during pregnancy due to the mother's diet are not clear. In our work; we wanted to show how mother's dietary biotin had an effect on the newborn. MATERIAL and METHODS: Sixteen female wister-albino rats and four male wister albino rats were included in the study. These animals are divided into 4 groups. In each group, 2 female wister albino rats were placed in the same cage with a male wister albino rats and expected to mate for 3 days. Female rats in each group were fed according to their group during the pregnancy period. After birth, she continued to feed according to her mother groups during the breastfeeding period. On the 40th day after birth, each group of puppies was evaluated with DPOAE and ABR. RESULT: In DPOAE measurements, there were no statistically significant differences in signal noise ratios of 3000, 4000, 6000, 8000 and 10000 Hz in 4 groups among 4 groups (p> 0.05). ABR at 8 and 16 kHz; In group 4 latencies of the waves were shown to be longer than in groups 1, 2 and 3. This prolongation was statistically significant (p 0.05) CONCLUSION: Biotin; the central hearing pathways. This study shows that; The maternal biotin level is very important for the development of both the pregnancy and breastfeeding hearing pathways.