Mobbingi ortaya çıkaran faktörler: Isparta- Antalya-Burdur'da sağlık sektöründe hemşireler üzerine çalişma
The factors occur mobbing: the study on the nurses working at the health sector in Antalya-Burdur-Isparta
- Tez No: 287888
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmanın amacı, Antalya, Isparta ve Burdur'da çalışan hemşireler arasında, işyerinde psikolojik şiddet olgusuna (mobbing) neden olan etmenlerin neler olduğunu incelemektir.Araştırmanın evrenini, Ocak- Mayıs 2011 tarihi itibari ile Burdur- Isparta- Antalya illerinde Sağlık Bakanlığı'na bağlı birinci basamak, ikinci basamak ve üçüncü basamak sağlık kuruluşları ile özel hastanelerde çalışan hemşireler oluşturmaktadır. Burdur, Isparta ve Antalya'da toplam örneklem sayısı 382 seçilmiştir.Sağlık sektöründe çalışan hemşireler arasında mobbingi ortaya çıkaran faktörlerin neler olduğunu belirlemek üzere hazırlanmış olan anket, beş ayrı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde uygulamaya katılan hemşirenin yaşı, medeni durumu ve kaçıncı basamak sağlık kuruluşunda çalıştığını belirlemeye yönelik sorulara yer verilmiştir. İkinci bölümde mobbing davranışlarını ayrı ayrı ortaya koymaya yönelik 35 soruya yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, mobbingi ortaya çıkarabilecek yönetim kaynaklı faktörlerle ilgili 5 soruya yer verilmiştir. Dördüncü bölümde de mobbingi ortaya çıkarabilecek hemşirelerden kaynaklı faktörlere yönelik 17 soruya yer verilmiştir. Son olarak beşinci bölümde mobbing ve süreciyle ilgili 9 soruya yer verilmiştir.Araştırma sonucunda elde edilen veriler, Sosyal Bilimlerin Bilimsel İstatistik Veri Analizi programı olan SPSS'te girilmiş, değerlendirilmiş ve oluşturulan tabloların yorumları yapılmıştır.Araştırmanın sonucunda hemşireler arasında yaşanmakta olan mobbinge; hemşirelik mesleğinin bayan mesleği olması, bayanların daha çok duygularıyla hareket ediyor olmaları, hemşirelerin görev tanımlarının net olarak yapılmamış olması, hemşirelerin yasal hak ve yükümlülükleri hakkında yeterince biliçli olmamaları, sağlık sektöründe hemşirelerin yoğun stres altında çalışmaları, hemşirelerin çalışma koşullarının kötü olmasının, yapılan işin yoğun ve yorucu olmasının ayrıca kötü yönetimin, neden olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the factors causing psychological violence fact (mobbing) in workplace among the nurses who work in Antalya , Isparta and Burdur.The investigation is consisted of 382 voluntary nurses working at the primary, secondary, tertiary health care institutions and private hospitals which are related to the Ministry of Health in Burdur ? Isparta ? Antalya by the time period January - May 2011.The survey which was made to determine the factors causing mobbing among the nurses working in health sector consists of 5 parts. The first part includes the questions related to the age of the nurses, their marital status and their workplace. In the second part there are 35 questions which are meant to define mobbing behaviors individually. For the third part, there are 5 questions related to some factors which can increase mobbing bacuse of the management. In the forth part, there are 17 questions which are related to some factors from nurses that are the causes of mobbing. The last part, there have been given 9 questions about mobbing and it?s the process.At the end of the survey the obtained data is entered to the SPSS which is the Scientific Statistical Data Analysis program of the Social Sciences ;this data is evaluated and the generated tables has been commented.At the end of this survey it is understood that as the nursing profession is female profession, women are more to be very sensual, as the lack of clear terms of reference for nurses, not being conscious enough about nurses' legal rights and obligations , working under the intense stress and poor conditions at the health sector and bad management are the key factors causing mobbing among nurses.