Kapsaisinoitlerin yüksek yağlı diyetle beslenen ratlarda ppar-gamma, ırs-1 ve glut-2 ekspresyonları üzerine etkileri
Effects of capsaicinoids on ppar-gamma, irs-1 and glut-2 expressions in rats fed high fat diet
  1. Tez No: 513690
  2. Yazar: ERDAL KEKEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yüksek yağlı diyetle (YYD) beslenen ratlarda, kapsaisinoit takviyesinin insülin direnci, lipid profili, antioksidan durum ve glikoz taşıyıcıları üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, 8 haftalık yaşta 28 adet erkek wistar Albino rat dört gruba ayrıldı (1) Kontrol; ratlar standart yemle beslendi; (2) KAP; ratlar standart diyet ile beslendi ve 10 mg/kg CA/gün dozunda kapsaisinoit oral yolla verildi; (3) YYD; ratlar yüksek yağlı diyetle beslendi, (4) YYD + KAP; ratlar yüksek yağlı diyetle beslendi ve 10 mg/kg CA/gün dozunda kapsaisinoit oral yolla verildi. Deneme 12 hafta boyunca devam etti. Kapsaisinoit uygulaması ile yüksek yağlı diyetle beslenen hayvanlarda bitiş canlı ağırlığı, iç yağı miktarı ve karaciğer ağırlığı sırası ile %16.5, %29.5 ve %22.1 oranında azaldı (P < 0.001). YYD gruplarında kapsaisinoit ekstraktının verilmesi ile serum glukoz, insülin, toplam kolesterol, trigliserit, serbest yağ asidi düzeyleri sırası ile %18.8, %15.5, %18.2, %24.9 ve %34.2 oranında düşüş gösterdi (P < 0.05). Yüksek yağlı diyetle beslenen ratlara kapsaisinoit verilmesi ile serum ve karaciğer MDA konsantrasyonunda %27.5 ve %38.0 oranında azalma tespit edilmiş ve aynı sıçanlarda serum TAK düzeylerinde ise %30.4 artış bulunmuştur (P < 0.05).
Özet (Çeviri)
The effects of capsaicinoids supplementation on insulin resistance, lipid profile, antioxidant status and glucose transport were investigated in rats fed high fat diet (HFD). For this purpose, 28 male Wistar rats (8 weeks of age) were divided into four groups as follows: (1) Control; rats fed with standard diet; (2) CAP; rats were fed with standard diet and capsicinoid was administered orally at a dose of 10 mg/kg BW/day; (3) HFD; rats fed with high fat diet, (4) HFD+CAP; rats were fed with high fat diet and capsaicinoids at a dose of 10 mg/kg BW/day was administered orally. The trial lasted for 12 weeks.