Bebeği yenidoğan yoğun bakım ünitesinde olan ebeveynlerin anne sütü bankasına ilişkin bilgi ve görüşleri
The information and opinions of the parents of the baby in the neonatal intensive care unit about the mother milk bank
- Tez No: 513691
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU VEFİKULUÇAY YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma, bebeği Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde olan ebeveynlerin anne sütü bankasına ilişkin bilgi ve görüşlerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, 03 Ocak-03 Haziran 2018 tarihleri arasında bebeği Mersin Üniversitesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde olan ve araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan 190 ebeveyn (95 anne, 95 baba) oluşturmuştur. Araştırmanın verileri; ebeveynlerin sosyo-demografik özelliklerini, sütanneliğe ilişkin görüş ile deneyimlerini, anne sütü bankasına ilişkin bilgi ve görüşlerini belirlemeye yönelik oluşturulan anket formu kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler; tanımlayıcı istatistikler, Ki-Kare, iki grup ortalamaları karşılaştırması için Student's t Testi, ikiden fazla grup ortalamaları karşılaştırması için One Way ANOVA Testi ve çoklu karşılaştırmalarda Post Hoc test olarak Tukey Testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmada annelerin anne sütü bankasına ilişkin bilgi puan ortalamalarının 32,93±19,69 olduğu, babaların anne sütü bankasına ilişkin bilgi puan ortalamalarının ise 33,73±18,05 olduğu belirlenmiştir (p>0,05). Ebeveynlerin anne sütü bankasına ilişkin bilgi puan ortalamalarının 33,33±18,84, minimum puanın“0”,, maksimum puanın ise“80,95”, olduğu saptanmıştır. Ebeveynlerin anne sütü bankasına ilişkin görüşleri incelendiğinde, ebeveynlerin daha çok kararsız oldukları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study to determine the information and opinions of the parents of the baby in the Newborn Intensive Care Unit about the mother milk bank. The study's universe consisted of 190 parents (95 mothers, 95 fathers) who were received care at Mersin University Hospital Neonatal Intensive Care Unit between January 03, 2018 and June 03, 2018 and who met the inclusion criteria. The data of the study were collected using questionnaire designed to determine socio-demographic characteristics of parents, opinions and experiences related to the mother milk bank and knowledge and opinions about milk motherhood. The data obtained were evaluated using descriptive statistics, Chi-Square, Student's t Test for comparing for two-groups averages, One way ANOVA Test for comparing more than two group and Tukey Test as a post hoc test in multiple comparisons.In the study, it was determined that the information point averages of the mother about the mother milk bank were 32,93 ± 19,69 and the average of the information points of the father about the mother milk bank were 33,73 ± 18,05 (p>0,05). It was detected that the information points average of the parents about the mother milk bank was 33,33 ± 18,84, the minimum score was“0”, and the maximum score was“80,95”. When parents' opinions on the mother milk bank are examined, it is seen that parents are more hesitant.