Orogastrik sonda ile beslenen preterm yenidoğanlarda 'Ağza anne sütü damlatma' ve 'Parmak ile bebeğin damağına uyaran verme' yöntemlerinin beslenme toleransına etkileri
  1. Tez No: 791206
  2. Yazar: CEYHAN TUNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL KÖKCÜ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada orogastrik sonda ile beslenen preterm yenidoğanlarda“ağza anne sütü damlatma”ve“parmak ile bebeğin damağına uyaran verme”yöntemlerinin beslenme toleransına etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma Batman'da özel bir hastanenin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde randomize kontrollü deneysel çalışma olarak yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan 28-36. gestasyonel haftasında olan ve ebeveynleri tarafından araştırmaya katılımı onaylanan 60 deney, 30 kontrol grubu olmak üzere 90 preterm bebek oluşturmuştur. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından literatür bilgileri doğrultusunda hazırlanan“Tanıtıcı Bilgiler Formu”ve "Hasta İzlem Çizelgesi Formu'' ile toplanmıştır. Verilerin analizinde Windows SPSS 22 kullanılmıştır. Çalışmaya alınan preterm bebeklerin %52,2'si erkek, %58,9' u 34 ile 36 gestasyonel haftada, %34,4'ü 2001 gr-2500 gr. doğum kilosundadır. Bebeklerin grupları ile enteral beslenme miktarında artış 4. ve 5 gün; defekasyon kontrolü 1.,2., ve 3., gün; defekasyon sayısı 3.,4.,5.,6.,7.gün; rezidü kontrolünün 6.gün ölçümleri haricinde diğer gün ölçümlerinde; sarı rezidünün 3. gün; berrak rezidünün 1.gün;koyu yeşil rezidünün 1. ve 2.gün; vücut ağırlığının 5.,6.,7.gün; karın çevresi 1.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effects of“dropping breast milk in the mouth”and“stimulating the baby's palate”methods on feeding tolerance in preterm newborns fed by orogastric tube. The research was conducted as a randomized controlled experimental study in the neonatal intensive care unit of a private hospital in Batman. The sample of the study consisted of 28-36 patients hospitalized in the neonatal intensive care unit. 60 experimental and 90 preterm infants, 30 of whom were in the control group, who were in their gestational week and were approved by their parents to participate in the study constituted 90 preterm infants. The data of the study were collected with the“Introductory Information Form”and“Patient Follow-up Chart Form”prepared by the researcher in line with the literature information. Windows SPSS 22 was used in the analysis of the data. 52.2% of the preterm babies included in the study were male, 58.9% were between 34 and 36 weeks of gestation, 34.4% were 2001 gr-2500 gr. is at birth weight.