Türkiye'de yatırım fonlarının işleyişi A tipi fonların portföy yapılarının analizi ve reel getirilerinin seçilmiş alternatif yatırım araçları ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 51372
  2. Yazar: NURAY İSLATİNCE (GÜN)
  3. Danışmanlar: - -
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Sermaye piyasalarının gelişmesine katkıda bulunan ve vadesiz mevduata alternatif olarak geliştirilen yatırım fonlanve işleyişi ile, fonların seçilmiş alternatif yatırım araçları karşısındaki reel getiri durumunun analizi çalışmanın kapsamını oluşturmuştur. Bu amaçla çalışmanın birinci bölümünde yatırım fonlarının genel bir değerlendirilmesi yapılmış ve dünyadakiyatırım fonları uygulamalarından örnekler verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, Türkiye'de yatırım fonlarının kuruluşu ve gelişimi incelenerek, yatırım fonları, tasarruf sahipleri ve bankalar açısından değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, -A- tipi fonların belli bir dönemdeki reel getirileri hesaplanarak, seçilen diğer yatırım araçlarının getirileri ile karşılaştırılmış ve yatırım fonlarının yatırımcısına sağladığı kazancın daha büyük, kayıbın ise, daha az olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to analyze the investment funds, which contribute the development of capital markets and one of the principal alternatives of checking deposit, and how they operate. In addition to this, We examine the investment funds' real rate of return and compare them to the other investment means. In the first section of the study, We first examine the investment funds in general. And then, we present worldwide applications of them. In the second section, giving the brief explanations to historical development of investment funds in Turkey, We evaluate the investment funds in terms of savers and banks. In the third and last section, computing the real rate of returns of A- type investment funds in the selected period, We compare them that of other alternatives investment means.