Türk havacılık sektöründe yöneticilerin eğitimi ve eğitim gereksinimlerinin saptanması
  1. Tez No: 51374
  2. Yazar: S. SIRRI KABADAYI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İNAL CEM AŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 389
Özet
ÖZET işletmelerin etkin, verimli ve başarılı olabilmeleri yönetimin, dolayısıyla yöneticilerin gücüyle yakından ilgilidir. İşletmelerin hedeflerine ulaşmalarında en büyük rolü oyna yan yöneticilerin her yönden geliştirilmeleri bu açıdan çok önemlidir. Yöneticilerin eğitim ve geliştirilmesinde amaç, yöneticileri hem bugünün hem de yarınların gereklerine göre yetiştirmektir. Bu bakımdan işletmeyi hedeflerine ulaştıracak yöneticilerin yeterliliklerinin saptanması gerekir. Yöneticilerin gereksinim duydukları alanlarda eğitilmesi, işletmenin hedeflerine ulaştırılmasında büyük katkılar sağlar. Bu çalışmada, ağırlıklı olarak yöneticilerin eğitim gereksinimlerinin saptanmasına ilişkin teknik ve uygulamalara yer verilerek işletmelerin yönetici eğitim gereksinimlerini saptama sürecini daha sağlıklı bir şekilde ele almalarına olanak sağlanmaktadır. Tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde (Giriş); yönetim, yönetici ve yönetici eğitimi ile ilgili temel kavramlar ve görüşler açıklanmıştır. İkinci bölümde, yönetici eğitimi evreleri, özellikle, yönetici eğitim gereksinimlerini saptama süreci ve yöntemleri kapsamlı bir şekilde ortaya konmuştur. Bu bölümde; yönetici eğitimi programlarının amaçlarının saptanması, yönetici eğitim programı planının ha zırlanması, yönetici eğitim programı girdileri, yönetici eğitimi yöntemleri ve yönetici eğitim programlarının değerlemesine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, Türk havacılık sektöründeki dokuz işletmede yapılan araştırma yer almaktadır. Bu araştırmada; havacılık sektörü işletmelerinin özellikleri ve yönetici eğitimi uygulamaları ile yöneticilerin özellikleri, yönetici eğitimine yaklaşımları ve eğitim gereksinimleri uygulanan anket ve yapılan görüşmelerle elde edilen bilgilerin SPSS paket programında değerlendirilmesiyle saptanmış ve araştırma sonuçlarına göre önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The efficiency and success of an enterprise is closely related to the power of management and the power of the executives. The executives play the greatest role in the enterprise reaching its objectives, it is also very important to improve them in every respect. The purpose of training and development of executives is to develop them according to the present and future needs. This is why it is necessary to determine the competence of the executives who are to carry the enterprise to its objectives. Training the executives in the fields that they need to learn more about, provides great contributions to the enterprise in reaching its objectives. This study mainly focuses on techniques and applications in determining the training requirements of executives. The purpose is to enable enterprises to determine their own requirements more efficiently. The study consists of three chapters. In the first chapter (Introduction), basic concepts and ideas related with management, executives (managers), executive training are explained. In the second chapter, the phases of executive training, especially the determination of training requirements of executives, and the methods to be used are explained in detail. In this chapter; determination of the purposes of executive training programs, preparation of the training program plan, executive training program inputs, training methods and program evaluation are studied. In the third chapter, there is the research held in nine enterprises in the Turkish aviation sector. In this research, features the aviation sector, the executive training practices and the characteristics of executives, their approach to executive training and training needs were studied, by evaluating the results of questionnaires and interviews using the SPSS program. According to the results of the research recommendations are given.