Türkçe öğretim programı ve ders kitaplarında (5,6,7,8. sınıf) temel dil becerilerinin değerlendirilmesine yönelik bir durum çalışması
A case study on the evaluation of basic language skills in Turkish curriculum and coursebooks (5,6,7,8. grades)
  1. Tez No: 950418
  2. Yazar: SİNAN YENİAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AÇIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Dil eğitiminin temel amacı bireylerde okuma, dinleme, konuşma ve yazma becerilerini geliştirmektir. Anne karnında dinleme becerisi ile başlayan dil becerileri birey doğduktan sonra konuşma ile devam eder. Kişi, okula başladığında ise okuma ve yazma becerileri ile tanışır. Kişinin tüm yaşamını etkileyecek olan dil becerilerinin eğitimi çok dikkatli ve özenli bir şekilde yapılmalıdır. Bireyde alt düzey düşünme becerilerinin yanında üst düzey düşünme becerilerini geliştirmelidir. Eğitimin planlı ve programlı olarak yürütüldüğü okullarda, bireyler, temel dil becerilerini üst düzey düşünme becerilerini de kapsayacak şekilde geliştirmelidir. Bu çalışmanın amacı, Türkçe öğretim programı ve bu programa bağlı olarak oluşturulan ders kitaplarındaki okuma, dinleme, konuşma ve yazma becerilerinin değerlendirilmesiyle ilgili durumu belirlemektedir. Bu kapsamda Millî Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen ve ortaokul kademesinde okutulan Türkçe ders kitaplarındaki okuma, dinleme, konuşma ve yazma etkinliklerinin ya da sorularının tamamı yenilenmiş Bloom taksonomisine göre incelenmiş ve sınıflandırılmıştır. Çalışmada yöntem nitel araştırma yönteminin temel nitel analiz deseni olarak belirlenmiştir. Araştırma için toplanacak veriler doküman inceleme yoluyla toplanmıştır. İçerik analizi ise tümdengelimci analiz tekniğiyle yapılmıştır. Çalışmanın veri toplama araçları Millî Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen ve tüm ülkede uygulanan 2019 Türkçe Öğretim Programı, 2024 Türkçe Öğretim Programı ve 5, 6, 7 ve 8. sınıf Türkçe ders kitapları olmuştur. Çalışmanın sonunda ders kitaplarındaki okuma, dinleme, konuşma ve yazma etkinlikleri incelenmiştir. İncelemenin sonunda kitaplardaki hatırlama, anlama, uygulama gibi alt düzey düşünme becerilerini kapsayan soruların ve etkinliklerin fazla olduğu görülmüştür. Analiz etme, değerlendirme ve yaratma gibi üst düzey düşünme becerilerini kapsayan soruların ve etkinliklerin oldukça az olduğu tespit edilmiştir. Bu sebeple 5, 6, 7 ve 8. sınıf düzeylerinde Türkçe ders kitaplarında hem alt düzey öğrenme becerilerinin hem de üst düzey öğrenme becerilerinin yer aldığı okuma, dinleme, konuşma ve yazma öğrenme alanlarına yönelik soru önerileri geliştirilmiştir. Üst düzey öğrenme becerilerinin daha da öneminin arttığı günümüzde ders kitaplarında daha fazla üst düzey öğrenme alanlarına ait soruların yer alması gerektiği ortaya konmuştur. Ders kitabı hazırlanırken özellikle ders kitabındaki soru ve etkinliklerin nasıl hazırlanılması gerektiği, soru ve etkinlikleri hazırlayanların hangi niteliklere sahip olması gerektiği, araştırmacılara önerilen çalışmalar hakkında öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of language education is to develop individuals' reading, listening, speaking and writing skills. Language skills start with listening skills in the womb and continue with speaking after the individual is born. When a person begins school, they are introduced to reading and writing skills. The education of language skills, which will affect the person's whole life, should be done carefully and attentively. In addition to lower-level thinking skills, the individual should develop higher-level thinking skills. In schools where education is planned and programmed, individuals should build their basic language skills in a way that includes high-level thinking skills. This study aims to determine the situation regarding evaluating reading, listening, speaking and writing skills in the Turkish curriculum and the coursebooks created based on this curriculum. In this context, all the reading, listening, speaking and writing activities or questions in the Turkish textbooks determined by the Ministry of National Education and taught at the secondary school level were examined and classified according to the renewed Bloom's taxonomy. The method in the study was determined as the basic qualitative analysis design of the qualitative research method. The data to be collected for the research were collected through document analysis. Content analysis was conducted using a deductive analysis technique. The data collection tools of the study were the 2019 Turkish Teaching Program, the 2024 Turkish Teaching Program, and the 5th, 6th, 7th and 8th grade Turkish textbooks determined by the Ministry of National Education and implemented throughout the country. At the end of the study, reading, listening, speaking, and writing activities in the textbooks were analysed. At the end of the examination, it was seen that the questions and activities in the textbooks covering lower-level thinking skills, such as remembering, understanding, and applying, were high. Questions and activities involving higher-level thinking skills, such as analysing, evaluating and creating, were relatively low. For this reason, question suggestions were developed for reading, listening, speaking and writing learning areas in Turkish textbooks at the 5th, 6th, 7th and 8th grade levels, including lower- and higher-level learning skills. In today's world, where higher-level learning skills are becoming more important, it has been revealed that more questions from higher-level learning areas should be included in the textbooks. While preparing the textbook, especially how the questions and activities should be prepared, what qualifications the preparers should have, and suggestions about the studies recommended for researchers have been developed.